KOLOREKTUM.CZ | SCREENING KOLOREKTÁLNÍHO KARCINOMU [ISSN 1804-0888]
česky | english | mapa webu


NOP

PARTNEŘI A ODBORNÁ ZÁŠTITA PROJEKTU
Partneři a odborná záštita: MZ ČR, ČGS, SVL, SPL ČR, ČGPS, ČOS, VIZE
Institut biostatistiky a analýz, Lékařská fakulta, Masarykova univerzita
PODPORA PROJEKTU
Podpora projektu: Roche, Ipsen, Orion Diagnostica, OnkoMaják

FCB

Střevo na cestách

Poslední prázdninová neděle byla v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) ve znamení kampaně na podporu prevence a léčby nemoci, jež ročně zabije téměř 5 tisíc Čechů – Vy a my společně proti rakovině tlustého střeva. Zázemí prestižní instituce využil totiž herec Miroslav Etzler, který na natáčení televizního seriálu Cesty domů, jež tvůrci umístili právě do IKEMu, dorazil s vlastní rekvizitou – maketou tlustého střeva. Odstartoval tak podzimní putování Střevo tour sdružení Onkomaják, jehož je tváří.


„O prevenci tohoto druhu rakoviny jsem ještě před pár lety moc nevěděl přesto, že mi právě na tuto chorobu kdysi zemřel tatínek. Ale díky tomu, že jsem poznal toto občanské sdružení a jeho kampaň, situace se změnila. Proto jsem i já sám absolvoval koloskopii, která dokáže odhalit problémy v tlustém střevě. Osvěty v oblasti prevence není nikdy dost a já jsem rád, že k ní mohu také přispět,“ říká ke své aktivitě Miroslav Etzler.

V IKEMu nezůstal oblíbený herec při procházení maketou sám. V čase mezi natáčením zasvěceně informoval své kolegy v čele s režisérem Jiřím Adamcem - Terezu Kostkovou, Ladislava Potměšila, Radúze Máchu, Ladislava Hampla, Martina Krause nebo Simonu Postlerovou a Kamilu Špráchalovou.

„O prevenci proti rakovině tlustého střeva jsem dobře informovaná, protože mám zodpovědné rodiče, kteří chodí na pravidelné prohlídky. Věřím, že podobná osvětová akce, jíž se tu dnes účastníme, má velký smysl. Musím se ale přiznat, že pokud to není nezbytně nutné, k doktorům nechodím. Drobné zdravotní problémy raději řeším alternativními metodami,“ řekla Kamila Špráchalová.

Ladislav Hampl i Martin Kraus si maketu prohlédli, ale přiznali, že zatím preventivní prohlídku moc neřeší. Až to bude potřeba, tak jí ale absolvují. Stejně jako Simona Postlerová, která navíc vtipně poznamenala: „Vždycky, když slyším o této chorobě, vzpomenu si na kolegu Jirku Bartošku. Koloskopii říká stylově ´kamerovky´.“

Osvětová akce v IKEMu by se neobešla bez podpory tamních špičkových odborníků. „Lidé se často bojí chodit na preventivní prohlídky ze strachu, že se dozví něco špatného, co jim změní život. Je potřeba vyšetření, které k tomuto zjištění vede, odtabuizovat. Koloskopie není příjemná, ale je snesitelná. Lidé by ji neměli brát jako překážku zjištění svého zdravotního stavu, ale jako vyšetření, které jim může zachránit život,“ říká prof. MUDr. Julius Špičák, CSc., prezident České gastroenterologické společnosti a přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM.

Střevo tour s kampaní Vy a my společně proti rakovině tlustého střeva bude v putování po českých a moravských městech oficiálně pokračovat už 9. září v Praze 4 před obchodním centrem Arkády v rámci VI. ročníku putovní výstavy Ligy proti rakovině „Každý svého zdraví strůjcem“.

Nově se o Střevo tour mohou dozvědět i návštěvníci Center zdraví v nákupních centrech pěti regionů (Praha, Plzeň, Ostrava, Brno, Jihlava). Návštěvníkům jsou zde kromě preventivních edukačních akcí, poskytovány různá vyšetření (např. měření tlaku, tuku, váhy, obsahu cukru v krvi, teploty atd.).

Další informace

Kontakt

Pavla Freij
e-mail: pavla.freij@centrum.cz
GSM: +420 728 774 727

Střevo na cestách - 3. září 2013, Praha

3.9.2013 IBA MU, Onkomaják


Zpět