KOLOREKTUM.CZ | SCREENING KOLOREKTÁLNÍHO KARCINOMU [ISSN 1804-0888]
česky | english | mapa webu


NOP

PARTNEŘI A ODBORNÁ ZÁŠTITA PROJEKTU
Partneři a odborná záštita: MZ ČR, ČGS, SVL, SPL ČR, ČGPS, ČOS, VIZE
Institut biostatistiky a analýz, Lékařská fakulta, Masarykova univerzita
PODPORA PROJEKTU
Podpora projektu: Roche, Ipsen, Orion Diagnostica, OnkoMaják

FCB

Evropská komise musí přidat v boji rakovině tlustého střeva a konečníku

Poslanci Evropského parlamentu chtějí zajistit peníze pro výzkum rakoviny, více informací občanům o prevenci, a vznik Evropské agentury pro výzkum rakoviny.


Na zasedání výboru pro životní prostředí, bezpečnost potravin a veřejné zdraví dnes poslanci Evropského parlamentu Pavel Poc, Alojz Peterle a Jo Leinen společně interpelovali Evropskou komisi, jaké konkrétní kroky hodlá v nejbližší době podniknout v boji proti rakovině tlustého střeva a konečníku (CRC).

"V tuto chvíli jde hlavně o to, aby se uspíšilo provádění plošných programů preventivních vyšetření populace v členských státech EU a aby bylo možné pro prevenci CRC a dalších rakovinových onemocnění využívat v následujících letech dotační program pro oblast zdraví. Tato podpora by měla být také reflektována ve Společném strategickém rámci pro financování výzkumu a inovací v EU," popisuje svou představu o nezbytných opatřeních ze strany komise poslanec Evropského parlamentu Poc.

Interpelace tak navazuje na stupňující se práci poslance Poce a jeho kolegů v Evropském parlamentu v oblasti CRC. Závěrem minulého roku přijal Evropský parlament výzvu, kterou žádá Komisi a členské státy o posílení jak prevence, tak výzkumu léčebných prostředků a ověřených metod.

První ovoce přinesla výzva v únoru tohoto roku vydáním dlouho očekávaného odborného dokumentu EU s pokyny pro screening CRC. Přidal se i samotný Evropský komisař pro zdraví John Dalli, který uvedl, že bude tlačit na členské státy, aby pokyny co nejrychleji zavedly do praxe. Ke zlepšení celkové situace prevence a léčby CRC komisař přislíbil i použití prostředků, jako jsou strukturální fondy.

Za další, neméně potřebný krok, pak Poc považuje přijmout, vzhledem ke specifickým charakteristikám CRC, některá preventivní opatření zabývající se konkrétně touto nemocí. "Mohlo by jít například o publikace mnohojazyčného tištěného nebo on-line manuálu, který by byl přizpůsoben státům takzvaně na tělo, a informoval by občany o výhodách CRC screeningu a nutnosti preventivních vyšetření," vysvětluje europoslanec Poc.

Ten chce zároveň tlačit na Komisi, aby zrealizovala záměr vytvořit Evropskou agenturu pro výzkum rakoviny, která by měla koordinovat a financovat výzkumné činnosti a prevenci rakoviny v EU.

"Evropská agentura, která by koordinovala veškerý výzkum rakoviny by měla značnou přidanou hodnotu. Je to však vysoce politická otázka a bude záležet především na členských státech, jak se k ní postaví. My s takovým úmyslem sympatizujeme," uvedl Stefan Schreck, který na zasedání výboru Komisi zastupoval.

18.3.2011 Tisková zpráva Evropského parlamentu


Zpět