KOLOREKTUM.CZ | SCREENING KOLOREKTÁLNÍHO KARCINOMU [ISSN 1804-0888]
česky | english | mapa webu


NOP

PARTNEŘI A ODBORNÁ ZÁŠTITA PROJEKTU
Partneři a odborná záštita: MZ ČR, ČGS, SVL, SPL ČR, ČGPS, ČOS, VIZE 

 

Lékařská fakulta Masarykovy univerzity     Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita

Archiv

Rok: 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006


Onkomaják a jeho StřevoTour získaly ocenění European Excellence Awards
14.12.2010 Onkomaják, IBA MU | Další informace...

Projekt StřevoTour občanského sdružení Onkomaják, jedna z velkých kampaní na podporu prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku, zazářil minulý týden na pražském Žofíně. V rámci udílení cen European Excellence Awards totiž zvítězil v kategorii Nevládní organizace. V České republice unikátní projekt, podporovaný společností Roche a agenturou Donath-Burson-Marsteller, tak získal prestižní ocenění, jež je každoročně udělováno za mimořádný úspěch v oblasti public relations a komunikace. V celkem 58 kategoriích letošního 4. ročníku celoevropské soutěže se projekt StřevoTour stal jedním ze tří českých projektů, které nominaci proměnily ve vítězný zásah.

Regionální seminář "Zastavme kolorektální karcinom" slavil jubileum v Olomouci
11.12.2010 IBA MU | Další informace...

Na kulatém čísle deset se prozatím zastavil počet regionálních seminářů „Zastavme kolorektální karcinom“, které pořádá Institut biostatistiky a analýz MU ve spolupráci s odbornými společnostmi a za podpory partnerů projektu. Jubilejní setkání praktických lékařů, gynekologů, gastroenterologů a onkologů se konalo 9. prosince v Olomouci.

Známé osobnosti vyzývají k boji proti rakovině tlustého střeva
1.12.2010 Onkomaják - tisková zpráva | Další informace...

Občanské sdružení OnkoMaják, které se dlouhodobě věnuje pomoci onkologickým pacientům, zahájilo novou osvětovou kampaň na podporu prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku. Cílem aktivit, které jsou zaměřeny na širokou veřejnost, je poskytnout informace o jednom z nejčastějších typů rakovinového onemocnění u mužů a žen ve věku nad padesát let a informovat o tom, jak se mu dá předcházet. Svoji podporu projektu „Nenechám se vyloučit ze svého životního zápasu/ze své životní role“ vyjádřily i známé osobnosti v čele s herečkou a dabérkou Valerií Zawadskou, herečkou Jitkou Smutnou nebo sportovcem Antonínem Panenkou.

Testy DNA místo TOKSu nebo kolonoskopie?
11.11.2010 Zdroj: ecancermedicalscience.com | Další informace...

Současné ne zcela příjemné vyšetřovací metody používané ve screeningu kolorektálního karcinomu budou možná v budoucnu nahrazeny vyšetřením na přítomnost specificky změněné DNA ve stolici. Výsledky první fáze výzkumu v této oblasti byly zveřejněny na konferenci Rakovina tlustého střeva a konečníku: od biologie k léčbě, kterou pořádala na konci října Americká Asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research).

Nádory střev bývají dědičné
5.11.2010 Mladá fronta DNES | Další informace...

Od 55 let výše pojišťovny hradí vyšetření, které rakovinu odhalí v léčitelném stadiu.

Rakovina tlustého střeva postihne ročně až 7800 Čechů. Nepodceňujte prevenci!
1.11.2010 infoportaly.cz | Další informace...

Jen v Moravskoslezském kraji ročně onemocní zhruba 900 lidí na zhoubný nádor tlustého střeva a konečníku. Přesto lidé prevenci podceňují. Všeobecné zdravotní pojišťovna hradí preventivní vyšetření pacientům nad 50 let.

Muži-diabetici jsou náchylnější ke vzniku kolorektálního karcinomu
19.10.2010 ecancermedicalscience | Další informace...

U mužů byla nalezena souvislost mezi cukrovkou (diabetes mellitus) 2. typu a kolorektálním karcinomem, zatímco u žen diabetiček tato souvislost prokázána nebyla. Vyplývá to z nové studie, která byla právě publikována v říjnovém vydání Gastroenterology, což je oficiální časopis Americké gastroenterologické asociace (American Gastroenterological Association, AGA).

Každý rok slyší 400 pacientů: Máte rakovinu tlustého střeva
15.10.2010 Mladá fronta DNES | Další informace...

„Musíme si uvědomit, že rakovina tlustého střeva a konečníku u nás zabíjí více lidí než autonehody,“ říká primář onkologického oddělení jihlavské nemocnice Lubomír Slavíček. Jak se tedy bránit?

Stane se ubikvitin D novým markerem kolorektálního karcinomu?
14.10.2010 ecancermedicalscience | Další informace...

Ubikvitin D (UBD) by se mohl stát novým prognostickým faktorem, který pomůže předvídat progresi kolorektálního karcinomu a recidivu onemocnění. Vyplývá to z nové studie, která byla právě publikována v odborném časopise British Journal of Cancer.

Aspirin v nízkých dávkách možná snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva
16.9.2010 Cancer Research UK | Další informace...

Užívání nízkých dávek aspirinu může zabránit vzniku rakoviny tlustého střeva. Naznačují to výsledky nové studie, která byla provedena na skotské University of Edinburgh.

Téma boje s kolorektálním karcinomem v Evropském parlamentu
16.9.2010 | Další informace...

Členské státy Evropské unie musí razantněji podpořit preventivní programy boje s rakovinou tlustého střeva a konečníku (CRC). Vyplývá to z dnešního slyšení odborníků na toto onemocnění a poslanců v Evropském parlamentu, které inicioval český europoslanec Pavel Poc.

Kolorektální screening - začíná svítat?
14.9.2010 Lucie Ondřichová, Medical Tribune 19/2010 | Další informace...

"Lidé mají střeva. Ve střevě může být zhoubný nádor. Když se na něj přijde včas, dá se vyléčit. Když se na něj přijde pozdě, člověk umře. Vyšetření máte zdarma k dispozici. Využijte to." Dostat takové triviálně jednoduché sdělení do povědomí české veřejnosti je až překvapivě složité. Každá cesta, která k tomu vede, je dobrá.

Úmrtnost na rakovinu klesá, ale prevence pokulhává
13.9.2010 Tisková zpráva ECCO | Další informace...

Ačkoli úmrtnost na rakovinu v Evropské unii celkově klesá, incidence (výskyt) nádorových onemocnění v období 2002–2008 vzrostla z 2,1 mil. na 2,5 mil. nových případů ročně, což představuje téměř 20% nárůst. Informuje o tom zvláštní vydání časopisu European Journal of Cancer [1], které se zabývá onkologickou prevencí.

Kampaň proti rakovině tlustého střeva a konečníku míří na východ
10.9.2010 IBA MU | Další informace...

Kampaň pro veřejnost i odborníky, která informuje o problematice rakoviny tlustého střeva a konečníku, míří do Zlínského kraje. 9. září se zde konal odborný seminář pro lékaře a další zdravotnické pracovníky pod názvem Zastavme kolorektální karcinom, následující týden pak do obchodního centra Čepkov dorazí maketa tlustého střeva občanského sdružení Onkomaják.

Abnormální tělesná hmotnost vede k vyšší úmrtnosti pacientek s rakovinou tlustého střeva
9.9.2010 ecancermedicalscience | Další informace...

Postmenopauzálním ženám, u nichž byla diagnostikována rakovina tlustého střeva, možná hrozí vyšší riziko úmrtí, pokud si ještě před diagnózou nedokázaly udržovat zdravou tělesnou hmotnost. Vyplývá to ze studie, která byla publikována v zářijovém vydání Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, což je oficiální časopis Americké asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research, AACR).

Střevotour 2010: Maketou střeva během půl roku prošlo více než 12 tisíc lidí
9.9.2010 Onkomaják, IBA MU | Další informace...

Osvětový projekt prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku Střevotour 2010, který odstartoval svoji pouť po českých městech v únoru letošního roku, vzbudil u veřejnosti velký zájem. Během prvního půl roku prošlo maketou střeva více než 12 tisíc lidí, kteří se dozvěděli více o prevenci tohoto zákeřného onemocnění a způsobech léčby.

Užívání multivitamínů nemá žádný vliv na další osud pacientů s rakovinou tlustého střeva
8.9.2010 ecancermedicalscience | Další informace...

Pacienti s rakovinou tlustého střeva, kteří podstoupili chirurgický zákrok a během následné chemoterapeutické léčby užívali multivitamíny (a nepřestali je užívat ani po skončení chemoterapie) nijak nesnížili své riziko recidivy či úmrtí na kolorektální karcinom. Vyplývá to z výsledků studie, kterou uskutečnili vědci z Dana-Farber Cancer Institute v americkém Bostonu.

Ve středu startuje další etapa osvětového projektu Střevotour
7.9.2010 Zpravodajství ČTK | Další informace...

Více než 12.000 lidí už vyslechlo v projektu Střevotour rady, jak předcházet rakovině tlustého střeva a konečníku a vidělo v obří maketě projevy zhoubné nemoci. Ročně ji lékaři v ČR odhalí u 8000 lidí, zhruba 5000 zemře. Další etapa osvětového projektu startuje ve středu, řekla dnes novinářům Pavla Freij, ředitelka občanského sdružení Onkomaják, které akci pořádá. V ČR žije téměř 44.000 lidí, kterým někdy v minulosti byl zjištěn tento typ rakoviny.

Projděte zlověstný tunel
27.8.2010 Moje zdraví | Další informace...

Díky druhé etapě Střevo Tour 2010 se opět rozjede do různých měst tým, který má za cíl motivovat veřejnost k aktivnějšímu přístupu k prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Incidence karcinomu rekta roste v USA i v populaci pod 40 let
23.8.2010 Zdroj: ecancermedicalscience.com | Další informace...

Podle studie založené na analýze databáze SEER a publikované v časopise Cancer roste v USA incidence karcinomu rekta mezi mladými lidmi do 40 let.

V boji s rakovinou spoléhat víc na prevenci, říká odborník
20.8.2010 Zpravodajství ČTK | Další informace...

V boji s rakovinou by Česko víc než na drahé léky mělo podle předního českého onkologa Jana Žaloudíka spoléhat na prevenci a časné odhalení zhoubné nemoci. Ročně jí v Česku onemocní 60.000 lidí, zemře na ni 28.000. Onkologové sledují 400.000 pacientů v léčbě nebo po ní. Vážné případy jsou soustředěny do center, běžná léčba je dál ve většině nemocnic.

Vakcína z viru koňské encefalitidy může zpomalit některé typy rakoviny
18.8.2010 Duke University | Další informace...

Experimentální vakcína založená na viru, který způsobuje encefalitidu u divokých zvířat, zřejmě dokáže v některých případech pokročilého stadia rakoviny zablokovat další růst nádoru. Vyplývá to z výzkumu vědců z americké Duke University.

Zrcadlo našeho zdraví
11.8.2010 Svět ženy | Další informace...

Můj manžel se mi svěřil s intimním problémem. Mívá občas krev ve stolici. Nutím ho zajít k lékaři, ale on se stydí. Myslím, že by to mohly být hemoroidy, ale trochu se bojím i rakoviny. Karolina Šimečková, Brno

Dechová zkouška možná pomůže odhalit rakovinu
11.8.2010 Tisková zpráva British Journal of Cancer | Další informace...

Tým vědců se pokouší vyvinout diagnostickou metodu, která by na principu dechové zkoušky odhalila rakovinu plic, prsu, tlustého střeva a prostaty.

Lidé v ČR nejsou lhostejní ke svému zdraví
4.8.2010 Haló noviny | Další informace...

Osvětový projekt prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku Střevotour 2010 vzbudil velký zájem u veřejnosti, a tak prokázal, že občané zdaleka nejsou tak lhostejní ke svému zdraví, jak je na to často poukazováno.

Test okultního krvácení do stolice (TOKS) může někdy v létě selhat
7.7.2010 Cancer Research UK | Další informace...

Test, který se rutinně používá v italském programu kolorektálního screeningu, v letním období zřejmě nedokáže zachytit tolik případů rakoviny tlustého střeva, jako je tomu v zimě.

Gynekologové odhalují kolorektální karcinomy
30.6.2010 Medical Tribune 16/2010 | Další informace...

Česká republika drží smutný světový primát ve výskytu nádorových onemocnění tlustého střeva a konečníku v přepočtu na jednoho obyvatele. V současnosti přibývá 7 500 nových případů kolorektálního karcinomu ročně, více než 4 000 nemocných na toto onemocnění ročně umírá.

8. regionální seminář Zastavme kolorektální karcinom v Pardubickém kraji
25.6.2010 IBA MU | Další informace...

Ve stejné době, kdy se veřejnost seznamovala s problematikou rakoviny tlustého střeva a konečníku a její prevence u makety tlustého střeva vystavené v pardubickém AFI Palace, diskutovali o stejném tématu i lékaři a další odborníci z řad zdravotnických pracovníků. Osmý regionální seminář Zastavme kolorektální karcinom zavítal do Pardubického kraje, konkrétně do Hotelu Euro v Pardubicích.

Aktualizace seznamu center pro screeningovou kolonoskopii
10.6.2010 IBA MU | Další informace...

Na základě nového seznamu Ministerstva zdravotnictví ČR byl aktualizován seznam center pro screeningovou kolonoskopii. Seznam nyní obsahuje i ta pracoviště, která byla do screeningového programu zařazena ve 3. kole.

Nebojte se prevence
3.6.2010 Revue Sondy | Další informace...

Většina z nás ani nechce vědět, zda jsme ohroženi nějakou nemocí. Dozvědět se o onemocnění až ve chvíli, kdy od lékaře uslyšíte: "Bohužel jste nepřišel včas...," je ovšem zbytečné. Prevence je povinnost a právo každého občana. Chcete a umíte se starat sami o sebe?

Nebojte se strašáka kolonoskopie
27.5.2010 Květy | Další informace...

Rakovina tlustého střeva a konečníku je u nás druhé nejčastější nádorové onemocnění. Při srovnání s jinými státy je v ČR dokonce nejvyšší výskyt tohoto onemocnění. "Každý rok je v České republice zhoubný nádor tlustého střeva či konečníku zjištěn asi u sedmi tisíc osmi set osob," říká profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti.

Káva a bublinkové nápoje údajně nemají souvislost s rakovinou tlustého střeva
7.5.2010 Cancer Research UK | Další informace...

Milovníkům kávy nebo slazených bublinkových nápojů zřejmě nehrozí zvýšené riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, jak vyplývá z rozsáhlé americké studie.

Vyšetření pro život
29.4.2010 Květy | Další informace...

Karcinom tlustého střeva a konečníku kosí především mužskou část naší populace. Kampaň Střevotour 2010 má neblahý vývoj zvrátit.

Co víte o kolorektálním karcinomu?
28.4.2010 Moje zdraví | Další informace...

„Jaký orgán se vám vybaví, když někdo vysloví slovo rakovina?“ Touto otázkou byl odstartován průzkum v rámci reprezentativního vzorku české populace ve věku od 50 do 75 let, který pro občanské sdružení ONKOMAJÁK vypracovala agentura Factum Invenio. Toto sdružení se v současné době zaměřilo na upozornění rizik spojených s kolorektálním karcinomem a realizuje osvětovou kampaň "Střevo Tour 2010".

Průběžné výsledky Programu kolorektálního screeningu v ČR
22.4.2010 IBA MU | Další informace...

V tomto článku vám přinášíme shrnutí výsledků kolorektálního screeningu, které ukazují velmi pozitivní trendy ve vývoji počtu vyšetřených klientů a přínos zavedení primární screeningové kolonoskopie v roce 2009.

Středočeský kraj – velká populace, málo preventivních prohlídek
21.4.2010 IBA MU | Další informace...

Najít první nezbytný krok nutný v boji s rakovinou tlustého střeva a konečníku ve Středočeském kraji není příliš složité. Stačí se totiž podívat na regionální srovnání v pokrytí populace preventivními prohlídkami i testy TOKS, kde je tento kraj v rámci ČR téměř na samém chvostu. „Okresy Mělník, Kutná Hora a Benešov patří mezi pět nejhorších v republice,“ byl nemilosrdně konkrétní doc. Bohumil Seifert ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP ve svém příspěvku na semináři Zastavme kolorektální karcinom věnovanému Středočeskému kraji, který se konal 20. dubna v Praze pod záštitou náměstka hejtmana prof. MUDr. Zdeňka Seidla.

Informační zázemí screeningů zhoubných nádorů v ČR
19.4.2010 Zdravotnické noviny | Další informace...

Plošný screening vybraných zhoubných nádorových onemocnění je prokazatelně účinným nástrojem na snižování úmrtnosti. Předpokladem účinnosti a bezpečnosti je vysoká kvalita poskytovaných screeningových vyšetření a pečlivá organizace celého screeningového procesu. Tento článek pojednává o významu monitoringu screeningových programů a shrnuje současný stav informační podpory screeningu v ČR.

Veřejnost má zájem o prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku
12.4.2010 vitalia.cz | Další informace...

Osvětový projekt prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku Střevotour 2010, který odstartoval svoji pouť po českých městech 9. února letošního roku, vzbudil u veřejnosti velký zájem.

Onkologie buší na dveře. Nikdo neslyší.
10.4.2010 Medical Tribune 7/2010 | Další informace...

Incidence zhoubných nádorů v ČR rychle roste. Nádorem onemocní každý třetí z nás. Ve výskytu zhoubných nádorů je Česká republika v Evropě na smutné špici. Stav onkologické prevence v ČR je však jedním slovem tristní.

Na vyšetření tlustého střeva se nečeká, říká ředitelka FN
8.4.2010 Mladá fronta DNES | Další informace...

Přestože krajské statistiky nádorů tlustého střeva jsou hrozivé, na kolorektální screening – jako účinnou prevenci – chodí málo lidí.

Právě probíhá Střevo Tour 2010
26.3.2010 Moje zdraví | Další informace...

Osvětová kampaň zaměřená na včasné odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku "Střevo Tour 2010" je zásahem do černého. Oslovila už tisíce lidí zatím v Praze, Plzni, Chomutově, Liberci a v Ústí nad Labem a putuje do dalších měst.

Až 62 % dospělých to ignoruje
22.3.2010 Prosperita Madam Business | Další informace...

Pokud nás nic nebolí a cítíme se tělesně i duševně v pořádku, nemáme zpravidla potřebu chodit k lékaři. Čísla Ministerstva zdravotnictví České republiky dokazují, že tak uvažuje až 62 % lidí. Přitom právě preventivní prohlídky mohou odhalit závažná onemocnění a tolik nebezpečné zhoubné nádory. Mezi nejčastější patří zhoubná onemocnění tlustého střeva, prsu a děložního čípku.

Screeningy fungují, zájem o ně ale potřebuje nový impuls
22.3.2010 Zdravotnické noviny | Další informace...

Po brněnské diskusi věnované organizaci onkologické péče v ČR (viz ZN č. 5/2010) pokračoval 11. března v Plzni cyklus konferencí pořádaných ministerstvem zdravotnictví tématem screeningu zhoubných nádorů.

Jak vtáhnout veřejnost do onkologického screeningu?
22.3.2010 Medical Tribune 5/2010 | Další informace...

V ČR nyní fungují tři onkologické screeningové programy - mamární, cervikální a kolorektální. Sebelepší screening však ztrácí smysl, pokud se jej lidé neúčastní. Česká populace je v tomto směru jen obtížně oslovitelná.

Prvenství v rakovině
13.3.2010 Magazín Víkend DNES | Další informace...

Američtí vědci odhalili, jak stres, tedy negativní vlivy vnějšího prostředí, startuje vznik rakoviny. To mi připomnělo nedávné setkání s onkologem Jiřím Vorlíčkem.

Ani sebedokonalejší screening sám o sobě nic nezmůže, nebudou-li se jej lidé účastnit
12.3.2010 vitalia.cz | Další informace...

Včasný záchyt je bezpochyby jedním z nejdůležitějších předpokladů úspěšné léčby nádorových onemocnění. K němu slouží především screeningové programy. Jejich organizace, výsledky a úkoly, mezinárodní srovnání či vymezení úloh praktického lékaře a gynekologa v prevenci zhoubných nádorů byly hlavními tématy konference nazvané „Národní programy screeningu zhoubných nádorů v ČR“, která proběhla ve čtvrtek 11. března 2010 v Plzni. Na konferenci představili své nejnovější poznatky přední odborníci zabývající se screeningem zhoubných nádorů a zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR. 

Máme organizované screeningové programy a špičková onkologická centra. Bez účasti pacientů to ale nepůjde.
12.3.2010 IBA MU | Další informace...

Česká republika disponuje léčebnou péčí v oblasti onkologie na evropské úrovni a má také zavedeny tři preventivní screeningové programy pro záchyt zhoubných nádorů prsu, děložního hrdla a kolorekta. Přesto je třeba investovat ještě mnoho práce, času a financí do toho, abychom mohli tyto programy prohlásit za úspěšné, fungující a využívané většinou cílové populace. V tomto duchu se nesla vystoupení odborníků i zástupců Ministerstva zdravotnictví ČR na konferenci Národní programy screeningu zhoubných nádorů v ČR, která se konala 11. března 2010 v Plzni.

Vyhraje nad rakovinou? Osudová bitva Dagmar Havlové
8.3.2010 Rytmus života | Další informace...

Někdejší první dámu pronásleduje zákeřný zabiják jménem rakovina! Za sebou má velmi choulostivé vyšetření, které ji brzy čeká znovu. Do karet Havlové bohužel nehrají okolnosti ani geny.

Kolorektální seminář v kraji nejvíce zatíženém onkologickými onemocněními
26.2.2010 IBA MU | Další informace...

Je všeobecně známo, že Plzeňský kraj je co do incidence onkologických onemocnění nejzatíženějším v ČR. Odpověď na otázku, proč tomu tak je, byla hlavním tématem šestého regionálního semináře Zastavme kolorektální karcinom. Ten se konal v důstojných prostorách konferenčního centra Secese v plzeňském pivovaru.

Klinická studie prověří novou metodu léčby kolorektálního karcinomu
25.2.2010 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Britská organizace Cancer Research UK tento týden zahájila novou klinickou studii zaměřenou na pacienty s rakovinou tlustého střeva, která metastázovala do jater. Cílem této studie je zjistit, zda je nová radioterapeutická metoda účinnější než běžně používaná chemoterapie.

Odlišnosti v dělení kmenových buněk pomáhají odhalit mechanismus vzniku kolorektálního karcinomu
18.2.2010 Cancer Research UK | Další informace...

Pozměněný způsob, jakým se dělí kmenové buňky ve střevě, by mohl vést ke vzniku zhoubného nádoru. K takovému závěru došla studie, kterou finančně podpořila britská organizace Cancer Research UK.

Praha - hlavní město kolorektálního karcinomu
12.2.2010 IBA MU | Další informace...

V jedenáctý únorový den se Praha stala centrem dění, které se odehrává kolem propagace screeningu kolorektálního karcinomu. Zatímco v OC Nový Smíchov se poprvé vztyčila mohutná nafukovací maketa tlustého střeva, která má rozšířit povědomí o rakovině tlustého střeva a konečníku u nejširší veřejnosti, o necelé čtyři kilometry vzdušnou čarou na severozápad, v kongresovém sále Ústřední vojenské nemocnice, proběhl již pátý regionální seminář pro lékaře a další zdravotnické pracovníky "Zastavme kolorektální karcinom".

Střevotour 2010: Nebojme se vyšetření tlustého střeva!
10.2.2010 vitalia.cz | Další informace...

Hlavní roli v osvětové kampani cílené na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku hraje ohromná maketa tlustého střeva. Putovní kampaň ve formě „road show“ postupně navštíví vybraná velká města v České republice.

Zahajuje Střevo tour, maketa tlustého střeva bude putovat po celé ČR
10.2.2010 IBA MU, OnkoMaják | Další informace...

11. února 2010 zahajuje v pražském OC Nový Smíchov svou pouť po České republice ojedinělý projekt, který má za cíl značně zvýšit povědomí veřejnosti o problematice rakoviny tlustého střeva a konečníku a přitáhnout cílové skupiny do screeningového programu. Hlavní roli v něm hraje nafukovací maketa tlustého střeva o rozměrech 9x4 m, kterou se může zájemce projít a poznat tak své útroby zevnitř, včetně polypů, z nichž se zhoubné nádory vyvíjejí. Další informace o nemoci, v jejíž incidenci hrají Češi prim, pak podá přítomný personál.

Odborníci informují o rakovině tlustého střeva
4.2.2010 InfoPortaly.cz | Další informace...

Zvýšení informovanosti o problematice rakoviny tlustého střeva a konečníku mezi odbornou lékařskou veřejností měl za cíl seminář pod názvem „Zastavme kolorektální karcinom", který se uskutečnil koncem ledna na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase.

Vysoká hladina vitamínu D možná snižuje riziko rakoviny tlustého střeva
25.1.2010 Cancer Research UK | Další informace...

Lidem s vyšším množstvím vitamínu D zřejmě hrozí nižší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Vyplývá to z nové evropské studie.

Zastavme kolorektální karcinom počtvrté - tentokrát v Ostravě
25.1.2010 IBA MU | Další informace...

Jak již bylo avizováno na webu kolorektum.cz, cyklus seminářů Zastavme kolorektální karcinom pokračuje i po Novém roce. V pořadí čtvrté regionální setkání na téma boje s rakovinou tlustého střeva a konečníku se uskutečnilo 22. ledna v Ostravě. Záštitu nad seminářem převzal hejtman Moravskoslezského kraje (MSK) Ing. Jaroslav Palas a pořadatelé mohli využít příjemné a útulné prostory zasedací místnost zastupitelstva kraje.

Rakovinu tlustého střeva lidé podceňují
23.1.2010 ČT24 | Další informace...

Čtrnáct lidí denně umírá v České republice na rakovinu tlustého střeva. Mohlo by jich při tom být mnohem méně. Má to ale podmínku - včasnou návštěvu lékaře. Nejspolehlivější variantou vyšetření je pak tzv. kolonoskopie, které se lidé mnohdy zbytečně přehnaně obávají.

Kolorektální screening - jeden z úspěchů českého zdravotnictví v roce 2009
6.1.2010 Medical Tribune 36/2009 | Další informace...

Nová podoba screeningu kolorektálního karcinomu byla magazínem Medical Tribune označena jako jeden z úspěchů českého zdravotnictví v roce 2009.

„Zbytková“ DNA možná dokáže upozornit na nádory prsu a tlustého střeva
5.1.2010 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Britští vědci odhalili skupinu „škodlivých“ mediátorových RNA či tzv. „chimérických transkriptů“ (anglicky rogue genetic messengers nebo chimeric transcripts), které by se mohly stát pomocníkem v diagnostice rakoviny prsu a tlustého střeva. Tyto transkripty jsou produkovány úseky DNA, které jsou v angličtině označovány jako junk DNA (volně bychom mohli přeložit jako „zbytková“ či „odpadová“ DNA), neboť nekódují žádné geny. Výzkum byl nedávno publikován v odborném časopise Genomics.


Zpět