KOLOREKTUM.CZ | SCREENING KOLOREKTÁLNÍHO KARCINOMU [ISSN 1804-0888]
česky | english | mapa webu


NOP

PARTNEŘI A ODBORNÁ ZÁŠTITA PROJEKTU
Partneři a odborná záštita: MZ ČR, ČGS, SVL, SPL ČR, ČGPS, ČOS, VIZE 

 

Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (IBA LF MU)

 

Národní screeningové centru Ústavu zdravotnických informaci a statistiky ČR (NSC) (IBA LF MU)

Archiv

Rok: 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006


Adresné zvaní občanů startuje již brzy
23.12.2013 | Další informace...

Kolorektum.cz jakožto oficiální web Národního programu screeningu kolorektálního karcinomu přináší všechny důležité informace o nadcházejícím projektu adresného zvaní k preventivním vyšetřením.

Onkologický screening má nakročeno do další etapy: Adresné zvaní pro ty, kdo se programu neúčastní
19.12.2013 Medical Tribune 26/2013 | Další informace...

Svou kvalitou je český onkologický screening na záviděníhodné úrovni. Metodiku a kvalitu by se od nás mohla učit většina vyspělých civilizovaných zemí. To, v čem jsme doposud zaostávali, by se dalo nazvat zcela primitivním problémem – nižší (nikoli nízkou) účastí v důsledku neexistence možnosti adresného zvaní těch, kteří doposud do programu nenašli cestu.

Adresné zvaní je investicí do budoucnosti, shodli se odborníci, politici i zdravotní pojišťovny
13.12.2013 IBA MU | Další informace...

V České republice bude od ledna 2014 zahájeno adresné zvaní občanů do programů screeningu zhoubných nádorů. Ve čtvrtek 5. prosince 2013, tedy dva dny poté, co Ministerstvo zdravotnictví ČR oficiálně oznámilo zahájení tohoto projektu, se v Praze sešli na odborném semináři zástupci institucí a odborností, které jsou do screeningových programů zapojeny, aby zde diskutovali krátkodobé i dlouhodobé dopady tohoto nepochybně pozitivního kroku, o nějž bojovali několik let.

Hlídejte si svého pošťáka
11.12.2013 IBA MU, Onkomaják | Další informace...

Ročně zemře na onkologická onemocnění 7,6 milionů lidí na celém světě, což je zhruba 13 % všech úmrtí. Jen v Evropě je toto číslo 2,5 milionu lidí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO), která aktuální statistiky uvádí, bude tato křivka v budoucnu ještě stoupat. Přispět ke zlepšení situace v České republice, kdy mnoho lidí stále podceňuje prevenci a díky ní i možný včasný záchyt zákeřných nemocí, by mělo od ledna 2014 takzvané adresné zvaní občanů do programu nádorového screeningu. Podle nejčastějšího výskytu se týká nádorů děložního hrdla a nádorů prsu u žen a nádorů tlustého střeva a konečníku.

Pojišťovny začnou své klienty zvát na preventivní screeningová vyšetření v lednu 2014
4.12.2013 Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR), Institut biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity (IBA MU) | Další informace...

V lednu 2014 bude v České republice zahájeno adresné zvaní té části populace, která spadá do rizikového věku a dosud se neúčastnila screeningového programu zaměřeného na časnou detekci jednoho ze tří typů zhoubných nádorů. Ve spolupráci s plátci zdravotní péče vypracoval metodiku adresného zvaní Institut biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity. Spuštění projektu „Systém podpory prevence vybraných nádorových onemocnění v ČR – screeningové programy“ bylo oznámeno na tiskové konferenci, která se konala v úterý 3. prosince 2013 na Ministerstu zdravotnicví.

Tisková zpráva k vydání publikace OECD Health Policy Studies - Cancer Care: Assuring Quality to Improve Survival
21.11.2013 ÚZIS, ČOS ČLS JEP | Další informace...

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vydala 30. října 2013 publikaci „Onkologická péče“ shrnující ukazatele péče o pacienty se zhoubnými novotvary v zúčastněných zemích.

Screening kolorektálního karcinomu v roce 2013
21.11.2013 Postgraduální medicína 09/2013 | Další informace...

Screening kolorektálního karcinomu byl v České republice zahájen v roce 2000, pro neuspokojivé výsledky byl v roce 2009 upraven. Kromě praktických lékařů byl screening rozšířen i na gynekology. Vedle testů imunochemických, které postupně nahrazují testy guajakové, existuje nová screeningová varianta – primární screeningová koloskopie ve věku 55 let. Došlo i ke změně intervalu screeningových metod. Od změny v roce 2009 došlo k výraznému zvýšení adherence české populace ke screeningu, přesto data stále nejsou uspokojivá. V roce 2013 přichází další impuls ke zvýšení efektivity screeningu kolorektálního karcinomu ve formě centrálního zvaní.

Pozvánka na odborný seminář „Stav screeningových programů zhoubných nádorů v České republice a význam adresného zvaní občanů“
12.11.2013 IBA MU | Další informace...

Institut biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity ve spolupráci s kanceláří WHO v České republice, iniciativou kolorektum.cz a kanceláří poslance Evropského parlamentu RNDr. Pavla Poce si Vás dovolují pozvat na odborný seminář „Stav screeningových programů zhoubných nádorů v České republice a význam adresného zvaní občanů“, který se koná 5. prosince 2013 od 15 hodin v Clarion Congress Hotel Prague. Od 14 hodin proběhne na místě tisková konference na dané téma.

Podzimní Střevo tour úspěšná
18.10.2013 IBA MU, Onkomaják | Další informace...

Deset destinací a téměř pět tisíc návštěvníků. Taková je bilance podzimního putování obří makety tlustého střeva známé jako Střevo tour. Kampaň s názvem Vy a my společně proti rakovině tlustého střeva zaměřenou na podporu prevence a léčby nemoci, jež ročně zabije téměř 5 tisíc Čechů pořádá sdružení Onkomaják. Letos se na část svého putování připojilo také k úspěšné výstavě Ligy proti rakovině Praha „Každý svého zdraví strůjcem“.

Kolorektální screening opravdu funguje: nové důkazy o tom, že screeningový program snižuje úmrtnost na kolorektální karcinom
28.9.2013 Tisková zpráva Evropské organizace pro boj proti rakovině (ECCO) | Další informace...

Kolorektální screening v evropských zemích výrazně snižuje úmrtnost na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Takové sdělení zaznělo na letošním Evropském onkologickém kongresu (European Cancer Congress), který se konal v Amsterdamu.

Ohlédnutí za konferencí ECCD 2013
19.9.2013 IBA MU | Další informace...

Přinášíme Vám videozáznam z konference II. European Colorectal Cancer Days, která se konala 26.-27. dubna 2013 v Brně. Poslechněte si názory odborníků, kteří se na jaře 2013 sjeli do Brna z celé Evropy.

Unikátní operace ve FN Ostrava: lékaři zlikvidovali jaterní metastázy u pacienta s kolorektálním karcinomem
4.9.2013 iDNES.cz | Další informace...

Obrovskou šancí pro onkologické pacienty, jimž metastázy zasáhly játra, se stal zákrok německého specialisty a lékařů z ostravské fakultní nemocnice. Poprvé v tuzemsku provedli unikátní jaterní resekci a pacient s rakovinou tlustého střeva by po dvouměsíční rekonvalescenci měl být už bez obtíží.

Střevo na cestách
3.9.2013 IBA MU, Onkomaják | Další informace...

Poslední prázdninová neděle byla v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) ve znamení kampaně na podporu prevence a léčby nemoci, jež ročně zabije téměř 5 tisíc Čechů – Vy a my společně proti rakovině tlustého střeva. Zázemí prestižní instituce využil totiž herec Miroslav Etzler, který na natáčení televizního seriálu Cesty domů, jež tvůrci umístili právě do IKEMu, dorazil s vlastní rekvizitou – maketou tlustého střeva. Odstartoval tak podzimní putování Střevo tour sdružení Onkomaják, jehož je tváří.

Zdraví pod drobnohledem
19.8.2013 IBA MU, Onkomaják | Další informace...

Podívat se svému zdraví na kořínek snadno a rychle? Takovou příležitost budou mít obyvatelé i návštěvníci Sedlčan už ve středu 11. září. Tamní nemocnice právě na tento den připravuje Den zdraví. V rámci něj nabídne všem zájemcům možnost zdarma absolvovat mimo jiné přístrojovou diagnostiku zaměřenou na váhu a podíl tuků a svalů v těle, poradenství spojené s problematikou křečových žil i hemeroidů, testy ze slin na hepatitidu C či HIV/AIDS a představí také Centrum screeningové kolonoskopie, které v nemocnici funguje. Den zdraví se bude konat na náměstí před nemocnicí od 10  do 16 hodin a připojí se k němu také Onkomaják, který pomáhá onkologickým pacientům a jejich blízkým.

Na zabijáka společně!
5.8.2013 IBA MU, Onkomaják | Další informace...

Každoročně více než 8 tisíc Čechů vyslechne diagnózu rakoviny tlustého střeva a konečníku (CRC), 4 tisíce na ni umírají. Až 55 % případů je odhaleno v pokročilém stádiu, kdy se úspěšnost léčby velmi snižuje, přitom včasný záchyt onemocnění znamená pro 90 % nemocných šanci na vyléčení. I přes tato fakta je stále mnoho lidí, kteří varovné příznaky i prevenci ignorují. Zlepšit informovanost i odbourat obavy z vyšetření a léčby je hlavním cílem Onkomajáku, který na podzim spojí síly s Ligou proti rakovině (LPR) a zapojí se do již VI. ročníku její putovní výstavy „Každý svého zdraví strůjcem“. 

Aspirin snižuje riziko rakoviny střeva u žen, tvrdí studie
17.7.2013 tyden.cz | Další informace...

Aspirin neboli kyselinu acetylsalicylovou běžně užíváme, když nás trápí chřipka či nachlazení. Vědci ale tvrdí, že nás může chránit i před mnohem závažnějším onemocněním - rakovinou tlustého střeva. Již dříve se ukázalo, že užívání léku má příznivý vliv na ochranu proti této nemoci u mužů, nejnovější studie podle serveru NBC dokládá, že pomáhá také ženám.

U koho byl diagnostikován CRC, ten má zvýšené riziko vzniku dalšího zhoubného nádoru
15.7.2013 Tisková zpráva nakladatelství Wiley | Další informace...

Pacienti s anamnézou kolorektálního karcinomu (CRC) mají zvýšené riziko vzniku dalších zhoubných nádorů, zvláště pak dalšího CRC a zhoubných nádorů tenkého střeva. K takovému závěru dospěli autoři nejnovější studie publikované v odborném časopise Cancer, který vydává Americká onkologická společnost (American Cancer Society, ACS). Toto zjištění může napomoci vzniku screeningových doporučení pro pacienty s anamnézou CRC.

Letos na podzim spustí zdravotní pojišťovny masivní kampaň adresného zvaní na screening
4.6.2013 IBA MU | Další informace...

Česká republika se letos na podzim připojí k vyspělým evropským zemím: lidé v nejrizikovějších skupinách populace budou adresně zváni na screeningové vyšetření zaměřené na rakovinu prsu, děložního čípku, tlustého střeva a konečníku.

Rakovina tlustého střeva: tisíce zbytečných úmrtí
17.5.2013 veda.muni.cz | Další informace...

Zhruba 8700 lidem letos diagnostikují lékaři v České republice kolorektální karcinom neboli rakovinu tlustého střeva a konečníku. Přes 57 tisíc lidí bude koncem roku s touto nemocí léčeno, nebo ji bude mít ve své zdravotní historii. A počet těchto lidí podle ředitele Institutu biostatistiky a analýz MU Ladislava Duška každoročně narůstá.

Cesta do hlubin střev Mirka Etzlera
17.5.2013 IBA MU, Onkomaják | Další informace...

Herec Miroslav Etzler na vlastní kůži podstoupil kolonoskopii. Co jej k tomu vedlo a jaké si z vyšetření odnesl pocity?

Kolonoskopie jako cyklistická disciplína. Vyznáte se v prevenci?
16.5.2013 tyden.cz | Další informace...

Rakovina tlustého střeva a konečníku postihuje častěji muže. Paradoxně jsou to ale jejich manželky, kdo klade větší důraz na prevenci a chodí na pravidelné vyšetření. "Je to dané tím, že více gynekologů upozorňuje své klientky na důležitost vyšetření. Stále jsme na tom ale špatně, vyšetřit se nechá jen každý čtvrtý Čech s vyšším rizikem," tvrdí předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Lidé mohou přispět koupí kvítku měsíčku na prevenci rakoviny
14.5.2013 denik.cz | Další informace...

Rakovina tlustého střeva a konečníku, kterou ročně v ČR onemocní přes 8000 lidí a téměř 5000 na ni zemře, je tématem 17. ročníku sbírky Český den proti rakovině. V tisícovce obcí a měst si lidé ve středu mohou koupit za 20 korun kvítek měsíčku lékařského se zelenou stužkou. Na 11.700 dobrovolníků ve žlutých tričkách rozdá 800.000 kvítků a také letáky o prevenci rakoviny. Novinářům to řekla předsedkyně Ligy proti rakovině Michaela Fridrichová.

Nenechme rakovinu tlustého střeva vyhrát!
14.5.2013 OnkoMaják, o.s. | Další informace...

Rakovina tlustého střeva a konečníku (CRC). Tuto diagnózu každý rok vyslechne více než 8 500 Čechů, téměř 4 tisíce na ní zemřou. V Česku aktuálně žije s touto nemocí přes 57 tisíc lidí, žijí-li nebo s ní mají osobní zkušenost. Až 55 % případů je odhaleno pozdě, v pokročilém stadiu nemoci, kdy se úspěšnost léčby velmi snižuje. O alarmující statistice této zákeřné nemoci se mluví už dlouho, přesto stále velmi málo lidí přijde k lékaři včas, většinou ze strachu z vyšetření. Včasný záchyt nemoci přitom pro více než 90 % nemocných znamená šanci na vyléčení. Preventivní vyšetření dokonce umí této nemoci předejít. Důraz na prevenci a zvyšování informovanosti již diagnostikovaných pacientů tak zůstává hlavním úkolem občanského sdružení Onkomaják, kterému v boji proti této nemoci nově pomáhá herec Miroslav Etzler.

Edukační DVD jako pomoc pro nejhorší chvíle
13.5.2013 Medical Tribune 9/2013 | Další informace...

Obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius natočila další film ze série Průvodce onemocněním, věnovaný tentokrát kolorektálnímu karcinomu. Toto DVD bylo představeno v rámci letošních Brněnských onkologických dnů.

Kolorektální screening v bodě zlomu
13.5.2013 Medical Tribune 9/2013 | Další informace...

Na kolorektální karcinom v Česku umírají každý rok čtyři tisíce lidí. Jestli je nějaká smrt zbytečná, pak tato. Teoreticky lze vzniku tohoto nádoru velmi dobře zabránit – v praxi se to ale nedaří, a to nikde na světě. Nicméně celá řada států tento boj prohrává alespoň čestně, Českou republiku nevyjímaje – i u nás mortalita začíná zvolna klesat. K tomu, aby došlo k výraznější změně na populační úrovni, však síly zdravotníků nestačí. Je nutné z problematiky vytvořit téma, které bude zajímat novináře, politiky, plátce i organizátory péče. Dostat (skoro) všechny zainteresované v jednu chvíli na jedno místo se již podruhé podařilo v rámci Evropských dnů kolorektálního karcinomu, jež se konaly koncem dubna v Brně.

Ženy-kuřačky mají vyšší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva v porovnání s muži
30.4.2013 Tisková zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR) | Další informace...

Kouření zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, přičemž ženy-kuřačky mají ještě vyšší riziko než muži-kuřáci. K takovému závěru dospěli autoři studie, která byla právě publikována v Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, oficiálním časopise Americké asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research, AACR).

Na preventivní prohlídky rakoviny střeva chodí nejméně Pražané
30.4.2013 zdn.cz | Další informace...

Na preventivní prohlídky, které mohou zjistit rakovinu střeva a konečníku, takzvaný screening kolorektálního karcinomu, chodí nejméně lidé z Prahy.

Online kampaň Fandím životu
23.4.2013 | Další informace...

Evropské sdružení EPAAC (European Partnership for Action Against Cancer) zahajuje zajímavou kampaň na propagaci zdravého životního stylu a prevence rakoviny. Ponese název „Fandím životu“, bude probíhat na sociální síti Facebook a její náplní bude 11 zábavných online her, jejichž témata korespondují s 11 doporučeními Evropského kodexu proti rakovině.

Dialog Jessenius představil v Brně edukativní film pro pacienty s rakovinou tlustého střeva
22.4.2013 novinky.cz | Další informace...

DVD s filmem Kolorektální karcinom, jež je všem pacientům k dispozici zdarma, pokřtila v pátek 19. dubna na Brněnských onkologických dnech předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, společně s předsedou České onkologické společnosti prof. Jiřím Vorlíčkem a onkoložkou doc. Petrou Tesařovou.

Úspěch adresného zvaní v ČR se bude opírat o odpovědnost pojištěnců
18.4.2013 EurActiv.cz | Další informace...

O zvýšení účasti v trojici celorepublikových screeningových programů, které se soustředí na včasný záchyt rakoviny, se má v Česku postarat zavedení tzv. adresného zvaní. Zda se skutečně podaří zvednout počet vyšetřených osob, bude ale podle samotných zdravotních pojišťoven, jež budou pozvánky distribuovat, záležet na zodpovědnosti pojištěnců, kteří na zvací dopis zareagují a na vyšetření se skutečně dostaví.

Nově odhalený podtyp CRC je agresivní a neodpovídá na léčbu cetuximabem
14.4.2013 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Britsko-nizozemský výzkumný tým objevil nový podtyp kolorektálního karcinomu (CRC), který má horší prognózu než ostatní typy CRC a je rezistentní vůči cetuximabu. Výsledky nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise Nature Medicine (1).

Nový útok na kolorektální karcinom – cílené zvaní
10.4.2013 Medical Tribune 6/2013 | Další informace...

S pomocí peněz Evropské unie chystá Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci s praktickými lékaři a pojišťovnami od roku 2014 novou screeningovou akci zaměřenou na kolorektální karcinom. Půjde o cílené, tedy adresné zvaní lidí po padesátce. Hledá se nejefektivnější cesta jak po stránce výtěžnosti, tak po stránce ekonomické. Zvažuje se propojení s preventivními akcemi zaměřenými na další časté karcinomy (především plic a prsu), studují se vzory v zahraničí, dolaďují se organizační detaily.

Spouštěčem většiny nemocí včetně rakoviny je nepohoda a dlouhodobý stres
5.4.2013 EurActiv.cz | Další informace...

„Češi jsou věčně nespokojení, často si stěžují a neumí odpočívat. Pokud bychom se naučili relaxovat a být šťastní, tak bychom snížili výskyt nejen rakoviny, ale i všech ostatních nemocí,“ uvedla v rozhovoru pro EurActiv Marie Ředinová, předsedkyně pacientské organizace České ILCO - dobrovolné sdružení stomiků.

II. evropské dny kolorektálního karcinomu 2013 – prevence a screening
5.4.2013 IBA MU | Další informace...

Víte, jak se vyhnout nebo bojovat s rakovinou tlustého střeva a konečníku? Jste pacient, lékař, politik, nebo ani jedno z toho, ale chcete vědět víc?

Společně proti rakovině tlustého střeva a konečníku: druhý ročník evropské konference opět v Brně
2.4.2013 IBA MU | Další informace...

Rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom, KRK) je mezi onkologickými onemocněními stále jedou z hlavních příčin úmrtí v České republice i v evropských zemích. A to i přesto, že jde o nemoc, kterou lze velmi dobře léčit, pokud se odhalí včas.

Rakovina v České republice v roce 2010 v datech NOR
29.3.2013 IBA MU | Další informace...

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR vydal aktuální shrnutí zátěže české populace onkologickými onemocnění v roce 2010. Z ní vyplývá, že incidence vzrostla o 4 % a mortalita vzrostla o 0,6 %. Po věkové standardizaci na evropskou populaci došlo proti roku 2009 k mírnému růstu incidence (o 2,4 %) a poklesu mortality (o 0,9 %). Ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku však bohužel ČR drží i nadále světové prvenství.

Miroslav Etzler natáčí dokument o kolonoskopii, sám ji také podstoupil
27.3.2013 OnkoMaják, o.s. | Další informace...

Herec Miroslav Etzler (48) známý z primáckého seriálu Cesty domů se v projektu Onkomajáku angažuje opravdu aktivně. Nedávno navštívil spolu s natáčecím štábem Ústřední vojenskou nemocnici v Praze (ÚVN). O natáčení některé ze scén televizního seriálu tentokrát ale nešlo. Herec se podrobil skutečnému a mezi většinou lidí obávanému zákroku a neváhal na sále kromě lékaře a dvou zdravotních sester nechat i štáb a zapnuté kamery. To vše proto, aby mohl vzniknout dokument, jehož cílem je zlepšit informovanost o vyšetření tlustého střeva.

Rodinná anamnéza CRC souvisí s vyšší šanci pacientů na přežití, zjistili britští vědci
20.3.2013 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Nová britská studie odhalila souvislost mezi rodinnou anamnézou kolorektálního karcinomu a vyšší šancí pacientů na přežití. Výsledky byly právě publikovány v odborném časopise British Journal of Cancer.

Nová studie znovu upozorňuje na rizika konzumace masných výrobků
7.3.2013 Tisková zpráva WCRF | Další informace...

Milovníci masných výrobků mají vyšší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny i předčasného úmrtí. Takové jsou závěry nejnovějšího výzkumu, který je součástí rozsáhlé studie EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition).

Viscerální tuk má příčinnou souvislost s rakovinou tlustého střeva
6.3.2013 Tisková zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR) | Další informace...

Viscerální tuk, neboli tuk uložený hluboko v břišní dutině, přímo souvisí se zvýšeným rizikem rakoviny tlustého střeva. Takový závěr vyvodil z pokusů na myších tým amerických vědců; výsledky studie byly právě zveřejněny v odborném časopise Cancer Prevention Research (1).

Některé nádory tlustého střeva a konečníku nereagují na léčbu. Může za to chromozomální nestabilita
27.2.2013 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Buňky nádorů tlustého střeva, kterým chybí jeden ze tří genů, dokážou řádně zamíchat svou „genetickou výbavou“ – přesněji řečeno chromozomy, které obsahují genetickou informaci zakódovanou v buňkách. Již dříve bylo prokázáno, že na základě takových genetických změn se mohou nádory stát rezistentnějšími (odolnějšími) vůči léčbě.

Obezita a nedostatek tělesné činnosti zvyšují riziko vzniku jistého molekulárního podtypu CRC
26.2.2013 Tisková zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR) | Další informace...

Vyšší index tělesné hmotnosti (BMI) souvisí s vyšším rizikem kolorektálního karcinomu s jistou molekulární charakteristikou; naopak tělesná aktivita snižuje riziko vzniku tohoto typu karcinomu. Závěry nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v Cancer Research, oficiálním časopise Americké asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research, AACR).

Proč někteří pacienti s CRC neodpovídají na cílenou léčbu? Vědci hledají odpověď v genu HER2
20.2.2013 Tisková zpráva British Journal of Cancer | Další informace...

Tým švýcarských a italských vědců přišel na to, proč někteří pacienti s rakovinou tlustého střeva a konečníku neodpovídají na některé cílené léky. Je to zřejmě způsobeno velkým množstvím kopií genu HER2, který je obvykle dáván do souvislosti s rakovinou prsu. Výsledky nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise British Journal of Cancer (1).

Britové doporučují CT kolonografii jako alternativní vyšetřovací metodu k tradiční kolonoskopii
14.2.2013 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Vyšetření pomocí počítačové tomografie, někdy označované jako „virtuální kolonoskopie“ nebo „CT kolonografie (CTC)“, je účinnější než irigografie (rentgenové vyšetření tlustého střeva s využitím barya jako kontrastní látky). Podle britských vědců by měla být virtuální kolonoskopie zvažována jako alternativní vyšetřovací metoda u pacientů, u nichž existuje podezření na rakovinu tlustého střeva a z nějakého důvodu nelze provést tradiční kolonoskopii (ta však i nadále zůstává nejúčinnější metodou prevence kolorektálního karcinomu). Dvě studie na toto téma byly právě publikovány v odborném časopise The Lancet.

Bez zájmu lidí nebude projekt adresného zvaní úspěšný, shodují se odborníci
11.2.2013 EurActiv.cz | Další informace...

Nový projekt adresného zvaní, který vznikl na Ministerstvu zdravotnictví a který si klade za cíl snížit incidenci a mortalitu vybraných nádorových onemocnění v ČR, má šanci na větší úspěch pouze tehdy, pokud se mu podaří přesvědčit dostatek Čechů, aby se začali aktivněji zajímat o prevenci. EurActivu to sdělili odborníci, kteří se na jeho přípravě podílejí. Na druhou stranu, jestliže zachrání jediný život, bude stát za to, dodávají.

Pracovní stres nesouvisí s rizikem vzniku rakoviny, tvrdí autoři evropské studie
7.2.2013 Cancer Research UK | Další informace...

Stres, který většina lidí zažívá každodenně v práci, nezvyšuje riziko vzniku zhoubného nádoru. Tvrdí to alespoň autoři souhrnné analýzy, která se zabývala závěry dvanácti dosavadních studií.

Podaří se do roku 2025 snížit celosvětový počet předčasných úmrtí na nepřenosné nemoci o 25 %?
4.2.2013 TIsková zpráva UICC | Další informace...

Mezinárodní unie proti rakovině (UICC) a Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) dnes oznámily, že pokud by byla přijata zásadní opatření, která by umožnila dosáhnout cíle Světové zdravotnické organizace (WHO) „o 25 za 25“ (tzn. snížit celosvětový počet předčasných úmrtí o 25 % do roku 2025*), dalo by se každoročně zabránit 1,5 mil. případů úmrtí na rakovinu.

Rakovina tlustého střeva zabíjí zbytečně, Češi podceňují prevenci
4.2.2013 ceskatelevize.cz | Další informace...

Studio 6 České televize přináší rozhovor s prof. MUDr. Lubošem Petruželkou, CSc. na téma prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Národní program screeningu sporadického kolorektálního karcinomu (KR-CA): vývoj, současnost, perspektiva
28.1.2013 Lékařské listy 1/2013 | Další informace...

Screening sporadického KR-CA byl zahájen v ČR v polovině roku 2000. Vyšetření zahrnuje test na okultní krvácení do stolice (TOKS), nově se klienti mohou rozhodnout přímo i pro primární screeningovou kolonoskopii. Průběžně se u nás zvyšuje počet vyšetření, což nepochybně souvisí jak s růstem počtu prováděných TOKS, tak i s nárůstem zájmu o prevenci KR-CA obecně.

Pavel Poc: „Kohezní politika“ by měla fungovat i ve zdravotnictví
7.1.2013 EurActiv.cz | Další informace...

„Nechci v žádném případě členským státům uzurpovat zdravotní politiku, ale občas mě štve, že členské státy žárlivě střeží i ty kompetence, na které samy bezostyšně kašlou,“ řekl v rozhovoru pro EurActiv.cz europoslanec Pavel Poc (S&D).


Zpět