KOLOREKTUM.CZ | SCREENING KOLOREKTÁLNÍHO KARCINOMU [ISSN 1804-0888]
česky | english | mapa webu


NOP

PARTNEŘI A ODBORNÁ ZÁŠTITA PROJEKTU
Partneři a odborná záštita: MZ ČR, ČGS, SVL, SPL ČR, ČGPS, ČOS, VIZE 

 

Lékařská fakulta Masarykovy univerzity     Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita

Jak zvýšit zájem občanů o účast v onkologickém screeningu?

Na onkologické screeningy hrazené ze zdravotního pojištění chodí jen zhruba polovina těch, kteří by je podstoupit měli. Zvýšit počty vyšetřených o 20 až 30 procent je cílem, na který by se mělo ministerstvo zdravotnictví letos zaměřit.


Screeningové programy zaměřené na karcinom prsu, kolorektální karcinom a karcinom děložního hrdla jsou organizovány ve shodě s mezinárodními doporučeními, plně hrazené pojišťovnami a občanům nic nebrání se do nich zapojit, kromě laxnosti k vlastnímu zdraví. Programy doporučované Evropskou komisí a mezinárodní vědeckou komunitou zastřešuje na ministerstvu zdravotnictví Národní screeningové centrum, spolupracují na nich odborné lékařské společnosti a v terénu se na nich podílejí tisíce lékařů.

„Tyto programy skutečně fungují, tj. jsou dostupné, bezpečné a pokrývají podstatnou část cílové populace,“ řekl novinářům prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.

Celý článek na webu tribune.cz

Klíčová slova: screening karcinomu prsu, screening karcinomu děložního hrdla, screening kolorektálního karcinomu, mamografický screening, cervikální screening, kolorektální screening, onkologická prevence

20.1.2020 Medical Tribune


Zpět