Aktuality pro odbornou veřejnost
![]() |
Epidemiologie kolorektálního karcinomu | ![]() |
Screeningový proces | ![]() |
Odborná literatura |
Archiv
Podle odhadů Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) bude v roce 2018 na celém světě nově diagnostikováno 18,1 mil. případů zhoubných nádorů a 9,6 mil. lidí v důsledku zhoubného nádoru zemře. Nejnovější odhady pro tento rok byly publikovány letos v září v odborném časopise CA: A Cancer Journal for Clinicians [1].
Zajímá Vás, jak si Česká republika stojí v porovnání se zbytkem světa, co se týká epidemiologie kolorektálního karcinomu?
Nadváha nebo obezita u žen znamená až dvojnásobně vyšší riziko vzniku kolorektálního karcinomu před 50. rokem věku ve srovnání s ženami, jejichž index tělesné hmotnosti (BMI) je v mezích normy. Takový je závěr studie, která byla právě publikována v odborném časopise JAMA Oncology [1].
Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR si Vás dovolují pozvat na 2. ročník konference PREVON 2018, která představí aktuální pokroky v oblasti časné diagnostiky vážných onemocnění. Konference PREVON (PREvence Vážných ONemocnění) se bude konat ve dnech 13.–14. listopadu 2018 v TOP Hotelu Praha.
Velká evropská studie [1] potvrdila, že konzumace potravin s vysokou hodnotou tzv. FSAm-NPS skóre – tedy potravin s nízkou nutriční kvalitou – souvisí se zvýšeným rizikem vzniku zhoubného nádoru. Její autoři zároveň poukázali na dosud nevyužitý potenciál systému nutričního profilování potravin, který doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO) [2].
Kolorektální karcinom (CRC) je celosvětově třetím nejčastějším onkologickým onemocněním. Přibližně 65 % případů CRC je sporadických, u ostatních se jedná o familiární onemocnění s různou penetrancí a různou mírou interakce s prostředím. CRC je heterogenním onemocněním, jednotlivé podtypy lze klasifikovat na základě odlišného klinického a molekulárního profilu. Článek publikovaný letos v květnu v Oncology Letters [1] poskytuje přehled základních molekulárních subtypů CRC a zdůrazňuje význam molekulární typizace v predikci mortality a odpovědi na léčbu.
Byly aktualizovány informace o epidemiologii kolorektálního karcinomu v krajích České republiky.
Byly aktualizovány informace o epidemiologii kolorektálního karcinomu v České republice.
Ve dnech 12.–13. 4. 2018 se ve Vile Stiassni v Brně na pracovním jednání sešli členové výboru České gastroenterologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČGS ČLS JEP) s jihomoravskými gastroenterology. „Cílem setkání, kterého se zúčastnilo na 30 odborníků z Jihomoravského kraje, bylo informovat kolegy o činnosti výboru ČGS a především diskutovat problémy oboru gastroenterologie nejen v tomto kraji“, představil význam akce předseda ČGS Prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc. Podobná setkání s regionálními gastroenterology se již v minulosti konala v Libereckém a Jihočeském kraji.
Ženy, které ze svého jídelníčku vyloučí červené maso, možná mají výrazně snížené riziko vzniku zhoubného nádoru distálního tračníku. K takovému závěru dospěli autoři nové studie, která se zabývala souvislostí mezi stravovacími zvyklostmi a výskytem kolorektálního karcinomu (CRC) u žen žijících ve Velké Británii [1].
Kolorektální karcinom je třetím nejčastěji se vyskytujícím zhoubným nádorem (ZN) u mužů a druhým nejčastěji se vyskytujícím ZN u žen; celosvětově tvoří téměř 10 % roční incidence ZN. Tomuto onemocnění však lze předcházet zdravým životním stylem a efektivním screeningem. Účinnost různých metod screeningu kolorektálního karcinomu právě vyhodnotili experti pověření Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC).
Je-li u příbuzných prvního stupně diagnostikován kolorektální karcinom (CRC), má člověk zvýšené riziko vzniku tohoto zhoubného nádoru. Totéž platí pro lidi, v jejichž genomu je nalezeno zvýšené množství markerů genetického rizika. Při predikci rizika vzniku CRC se obvykle tyto faktory posuzují zvlášť, nikoli v kombinaci. Podle výzkumníků z Německého centra pro výzkum rakoviny (Deutsches Krebsforschungszentrum, DKFZ) však právě kombinace rodinné anamnézy a analýzy genetických markerů pomáhá přesněji určit riziko vzniku CRC u daného jedince.
Zkvalitňování a inovace onkologické péče a její dostupnost pro všechny občany patří mezi priority Evropské unie v oblasti zdravotnictví. Jedním ze střípků v této široké problematice je i nový projekt INTENT, jehož cílem je najít řešení pro inovativní model onkologické péče primárně orientované na pacienta („patient-centred model of care“).
Vědci vyvinuli nový krevní test, který je založen na analýze DNA a proteinů a má potenciál umožnit časnější detekci osmi častých typů zhoubných nádorů. Výsledky nejnovější studie byly dnes publikovány v odborném časopise Science [1].
Tři nedávno publikované studie přinesly další důkazy o souvislosti mezi periodontitidou a zvýšeným rizikem vzniku zhoubných nádorů. První z nich [1] ukázala, že těžká periodontitida zvyšuje riziko o 24 %. Druhá [2] a třetí [3] studie se zabývaly rolí, jakou bakterie způsobující periodontitidu sehrávají při vzniku zhoubných nádorů dutiny ústní a některých dalších typů zhoubných nádorů.