Aktuality pro odbornou veřejnost
![]() |
Epidemiologie kolorektálního karcinomu | ![]() |
Screeningový proces | ![]() |
Odborná literatura |
Archiv
Česká populace je výrazně zatížena vysokým výskytem zhoubných nádorů, důležitou roli proto mají dlouhodobě zavedené screeningové programy. V lednu 2014 bylo zahájeno adresné zvaní českých občanů do těchto programů ke zvýšení jejich pokrytí. V nejnovějším čísle Časopisu lékařů českých [1] byly publikovány aktuální výsledky adresného zvaní za období 2014–2017.
Skupina výzkumníků z Ósacké univerzity poukázala na zvýšené množství některých mikroorganismů vyskytujících se ve střevní mikroflóře, které jsou spojovány s malignitami souvisejícími s kolorektálním karcinomem, konkrétně s intramukózními karcinomy a adenomatózními polypy. Výsledky studie, která byla právě publikována v odborném časopise Nature Medicine, naznačují, že tyto specifické markery v odebraných vzorcích stolice by mohly pomoci vzájemně odlišit případy kolorektálního karcinomu od zdravých vzorků [1].
Užívání statinů před nebo i po diagnóze kolorektálního karcinomu má souvislost s nižším rizikem předčasného úmrtí, ať už v důsledku zhoubného nádoru nebo z jiné příčiny. K takovému závěru dospěli autoři systematické přehledové studie a metaanalýzy, která byla právě publikována v odborném časopise Cancer Medicine [1].
Kolorektální karcinom patří v rozvinutých zemích k nejčastějším nádorovým onemocněním. K jeho rozvoji přispívají především nezdravý životní styl a nedostatek pohybu, ale část nádorů vzniká na podkladě dědičnosti. V posledních letech došlo k výraznému posunu v diagnostice a léčbě tohoto onemocnění. Důležitou úlohu při stanovení optimální léčebné strategie má multidisciplinární tým, protože řadu nemocných je vhodné léčit onkologicky před plánovaným operačním výkonem. Omezené možnosti standardní chemoterapie byly zlepšeny užíváním nových cytostatik, především však moderní cílené léčby a imunoterapie. Také radioterapie může nabídnout nové techniky a frakcionační režimy. Značné naděje na pokles incidence, a hlavně mortality na kolorektální karcinom jsou vkládány do screeningového programu.
Cvičení možná hraje roli v omezování růstu buněk karcinomu tračníku. Takový je závěr australsko-kanadské studie, která byla právě publikována v odborném časopise The Journal of Physiology [1]. Autoři studie zjistili, že již po krátkém časovém úseku vysoce intenzivního intervalového tréninku (zkratka HIIT z anglického high-intensity interval training) se do krve vyplaví látky, které v laboratorních podmínkách snižují rychlost růstu nádorových buněk.