KOLOREKTUM.CZ | SCREENING KOLOREKTÁLNÍHO KARCINOMU [ISSN 1804-0888]
česky | english | mapa webu


NOP

PARTNEŘI A ODBORNÁ ZÁŠTITA PROJEKTU
Partneři a odborná záštita: MZ ČR, ČGS, SVL, SPL ČR, ČGPS, ČOS, VIZE 

 

Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (IBA LF MU)

 

Národní screeningové centru Ústavu zdravotnických informaci a statistiky ČR (NSC) (IBA LF MU)

Aktuality pro veřejnost

Rakovina tlustého střeva a konečníku Kolorektální screening v ČR Kde se nechat vyšetřit?

Na této stránce jsou pravidelně zveřejňovány aktuality o rakovině tlustého střeva a konečníku a o kolorektálním screeningu, které se objevily v českých nebo zahraničních médiích. Nejedná se tedy o oficiální stanoviska Rady pro screening kolorektálního karcinomu. Najdete zde i informace o rakovině tlustého střeva a konečníku a jejím screeningu, případně si můžete přečíst zkušenosti a příběhy pacientů s touto nemocí, jejích blízkých i názory osobností a odborníků.

Archiv

Rok: 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2006


Onkomaják a jeho StřevoTour získaly ocenění European Excellence Awards
14.12.2010 Onkomaják, IBA MU | Další informace...

Projekt StřevoTour občanského sdružení Onkomaják, jedna z velkých kampaní na podporu prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku, zazářil minulý týden na pražském Žofíně. V rámci udílení cen European Excellence Awards totiž zvítězil v kategorii Nevládní organizace. V České republice unikátní projekt, podporovaný společností Roche a agenturou Donath-Burson-Marsteller, tak získal prestižní ocenění, jež je každoročně udělováno za mimořádný úspěch v oblasti public relations a komunikace. V celkem 58 kategoriích letošního 4. ročníku celoevropské soutěže se projekt StřevoTour stal jedním ze tří českých projektů, které nominaci proměnily ve vítězný zásah.

Známé osobnosti vyzývají k boji proti rakovině tlustého střeva
1.12.2010 Onkomaják - tisková zpráva | Další informace...

Občanské sdružení OnkoMaják, které se dlouhodobě věnuje pomoci onkologickým pacientům, zahájilo novou osvětovou kampaň na podporu prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku. Cílem aktivit, které jsou zaměřeny na širokou veřejnost, je poskytnout informace o jednom z nejčastějších typů rakovinového onemocnění u mužů a žen ve věku nad padesát let a informovat o tom, jak se mu dá předcházet. Svoji podporu projektu „Nenechám se vyloučit ze svého životního zápasu/ze své životní role“ vyjádřily i známé osobnosti v čele s herečkou a dabérkou Valerií Zawadskou, herečkou Jitkou Smutnou nebo sportovcem Antonínem Panenkou.

Nádory střev bývají dědičné
5.11.2010 Mladá fronta DNES | Další informace...

Od 55 let výše pojišťovny hradí vyšetření, které rakovinu odhalí v léčitelném stadiu.

Rakovina tlustého střeva postihne ročně až 7800 Čechů. Nepodceňujte prevenci!
1.11.2010 infoportaly.cz | Další informace...

Jen v Moravskoslezském kraji ročně onemocní zhruba 900 lidí na zhoubný nádor tlustého střeva a konečníku. Přesto lidé prevenci podceňují. Všeobecné zdravotní pojišťovna hradí preventivní vyšetření pacientům nad 50 let.

Každý rok slyší 400 pacientů: Máte rakovinu tlustého střeva
15.10.2010 Mladá fronta DNES | Další informace...

„Musíme si uvědomit, že rakovina tlustého střeva a konečníku u nás zabíjí více lidí než autonehody,“ říká primář onkologického oddělení jihlavské nemocnice Lubomír Slavíček. Jak se tedy bránit?

Aspirin v nízkých dávkách možná snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva
16.9.2010 Cancer Research UK | Další informace...

Užívání nízkých dávek aspirinu může zabránit vzniku rakoviny tlustého střeva. Naznačují to výsledky nové studie, která byla provedena na skotské University of Edinburgh.

Abnormální tělesná hmotnost vede k vyšší úmrtnosti pacientek s rakovinou tlustého střeva
9.9.2010 ecancermedicalscience | Další informace...

Postmenopauzálním ženám, u nichž byla diagnostikována rakovina tlustého střeva, možná hrozí vyšší riziko úmrtí, pokud si ještě před diagnózou nedokázaly udržovat zdravou tělesnou hmotnost. Vyplývá to ze studie, která byla publikována v zářijovém vydání Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, což je oficiální časopis Americké asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research, AACR).

Střevotour 2010: Maketou střeva během půl roku prošlo více než 12 tisíc lidí
9.9.2010 Onkomaják, IBA MU | Další informace...

Osvětový projekt prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku Střevotour 2010, který odstartoval svoji pouť po českých městech v únoru letošního roku, vzbudil u veřejnosti velký zájem. Během prvního půl roku prošlo maketou střeva více než 12 tisíc lidí, kteří se dozvěděli více o prevenci tohoto zákeřného onemocnění a způsobech léčby.

Ve středu startuje další etapa osvětového projektu Střevotour
7.9.2010 Zpravodajství ČTK | Další informace...

Více než 12.000 lidí už vyslechlo v projektu Střevotour rady, jak předcházet rakovině tlustého střeva a konečníku a vidělo v obří maketě projevy zhoubné nemoci. Ročně ji lékaři v ČR odhalí u 8000 lidí, zhruba 5000 zemře. Další etapa osvětového projektu startuje ve středu, řekla dnes novinářům Pavla Freij, ředitelka občanského sdružení Onkomaják, které akci pořádá. V ČR žije téměř 44.000 lidí, kterým někdy v minulosti byl zjištěn tento typ rakoviny.

Projděte zlověstný tunel
27.8.2010 Moje zdraví | Další informace...

Díky druhé etapě Střevo Tour 2010 se opět rozjede do různých měst tým, který má za cíl motivovat veřejnost k aktivnějšímu přístupu k prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku.

V boji s rakovinou spoléhat víc na prevenci, říká odborník
20.8.2010 Zpravodajství ČTK | Další informace...

V boji s rakovinou by Česko víc než na drahé léky mělo podle předního českého onkologa Jana Žaloudíka spoléhat na prevenci a časné odhalení zhoubné nemoci. Ročně jí v Česku onemocní 60.000 lidí, zemře na ni 28.000. Onkologové sledují 400.000 pacientů v léčbě nebo po ní. Vážné případy jsou soustředěny do center, běžná léčba je dál ve většině nemocnic.

Zrcadlo našeho zdraví
11.8.2010 Svět ženy | Další informace...

Můj manžel se mi svěřil s intimním problémem. Mívá občas krev ve stolici. Nutím ho zajít k lékaři, ale on se stydí. Myslím, že by to mohly být hemoroidy, ale trochu se bojím i rakoviny. Karolina Šimečková, Brno

Lidé v ČR nejsou lhostejní ke svému zdraví
4.8.2010 Haló noviny | Další informace...

Osvětový projekt prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku Střevotour 2010 vzbudil velký zájem u veřejnosti, a tak prokázal, že občané zdaleka nejsou tak lhostejní ke svému zdraví, jak je na to často poukazováno.

Test okultního krvácení do stolice (TOKS) může někdy v létě selhat
7.7.2010 Cancer Research UK | Další informace...

Test, který se rutinně používá v italském programu kolorektálního screeningu, v letním období zřejmě nedokáže zachytit tolik případů rakoviny tlustého střeva, jako je tomu v zimě.

Nebojte se prevence
3.6.2010 Revue Sondy | Další informace...

Většina z nás ani nechce vědět, zda jsme ohroženi nějakou nemocí. Dozvědět se o onemocnění až ve chvíli, kdy od lékaře uslyšíte: "Bohužel jste nepřišel včas...," je ovšem zbytečné. Prevence je povinnost a právo každého občana. Chcete a umíte se starat sami o sebe?

Nebojte se strašáka kolonoskopie
27.5.2010 Květy | Další informace...

Rakovina tlustého střeva a konečníku je u nás druhé nejčastější nádorové onemocnění. Při srovnání s jinými státy je v ČR dokonce nejvyšší výskyt tohoto onemocnění. "Každý rok je v České republice zhoubný nádor tlustého střeva či konečníku zjištěn asi u sedmi tisíc osmi set osob," říká profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti.

Káva a bublinkové nápoje údajně nemají souvislost s rakovinou tlustého střeva
7.5.2010 Cancer Research UK | Další informace...

Milovníkům kávy nebo slazených bublinkových nápojů zřejmě nehrozí zvýšené riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, jak vyplývá z rozsáhlé americké studie.

Vyšetření pro život
29.4.2010 Květy | Další informace...

Karcinom tlustého střeva a konečníku kosí především mužskou část naší populace. Kampaň Střevotour 2010 má neblahý vývoj zvrátit.

Co víte o kolorektálním karcinomu?
28.4.2010 Moje zdraví | Další informace...

„Jaký orgán se vám vybaví, když někdo vysloví slovo rakovina?“ Touto otázkou byl odstartován průzkum v rámci reprezentativního vzorku české populace ve věku od 50 do 75 let, který pro občanské sdružení ONKOMAJÁK vypracovala agentura Factum Invenio. Toto sdružení se v současné době zaměřilo na upozornění rizik spojených s kolorektálním karcinomem a realizuje osvětovou kampaň "Střevo Tour 2010".

Veřejnost má zájem o prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku
12.4.2010 vitalia.cz | Další informace...

Osvětový projekt prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku Střevotour 2010, který odstartoval svoji pouť po českých městech 9. února letošního roku, vzbudil u veřejnosti velký zájem.

Na vyšetření tlustého střeva se nečeká, říká ředitelka FN
8.4.2010 Mladá fronta DNES | Další informace...

Přestože krajské statistiky nádorů tlustého střeva jsou hrozivé, na kolorektální screening – jako účinnou prevenci – chodí málo lidí.

Právě probíhá Střevo Tour 2010
26.3.2010 Moje zdraví | Další informace...

Osvětová kampaň zaměřená na včasné odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku "Střevo Tour 2010" je zásahem do černého. Oslovila už tisíce lidí zatím v Praze, Plzni, Chomutově, Liberci a v Ústí nad Labem a putuje do dalších měst.

Až 62 % dospělých to ignoruje
22.3.2010 Prosperita Madam Business | Další informace...

Pokud nás nic nebolí a cítíme se tělesně i duševně v pořádku, nemáme zpravidla potřebu chodit k lékaři. Čísla Ministerstva zdravotnictví České republiky dokazují, že tak uvažuje až 62 % lidí. Přitom právě preventivní prohlídky mohou odhalit závažná onemocnění a tolik nebezpečné zhoubné nádory. Mezi nejčastější patří zhoubná onemocnění tlustého střeva, prsu a děložního čípku.

Prvenství v rakovině
13.3.2010 Magazín Víkend DNES | Další informace...

Američtí vědci odhalili, jak stres, tedy negativní vlivy vnějšího prostředí, startuje vznik rakoviny. To mi připomnělo nedávné setkání s onkologem Jiřím Vorlíčkem.

Vyhraje nad rakovinou? Osudová bitva Dagmar Havlové
8.3.2010 Rytmus života | Další informace...

Někdejší první dámu pronásleduje zákeřný zabiják jménem rakovina! Za sebou má velmi choulostivé vyšetření, které ji brzy čeká znovu. Do karet Havlové bohužel nehrají okolnosti ani geny.

Střevotour 2010: Nebojme se vyšetření tlustého střeva!
10.2.2010 vitalia.cz | Další informace...

Hlavní roli v osvětové kampani cílené na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku hraje ohromná maketa tlustého střeva. Putovní kampaň ve formě „road show“ postupně navštíví vybraná velká města v České republice.

Zahajuje Střevo tour, maketa tlustého střeva bude putovat po celé ČR
10.2.2010 IBA MU, OnkoMaják | Další informace...

11. února 2010 zahajuje v pražském OC Nový Smíchov svou pouť po České republice ojedinělý projekt, který má za cíl značně zvýšit povědomí veřejnosti o problematice rakoviny tlustého střeva a konečníku a přitáhnout cílové skupiny do screeningového programu. Hlavní roli v něm hraje nafukovací maketa tlustého střeva o rozměrech 9x4 m, kterou se může zájemce projít a poznat tak své útroby zevnitř, včetně polypů, z nichž se zhoubné nádory vyvíjejí. Další informace o nemoci, v jejíž incidenci hrají Češi prim, pak podá přítomný personál.

Odborníci informují o rakovině tlustého střeva
4.2.2010 InfoPortaly.cz | Další informace...

Zvýšení informovanosti o problematice rakoviny tlustého střeva a konečníku mezi odbornou lékařskou veřejností měl za cíl seminář pod názvem „Zastavme kolorektální karcinom", který se uskutečnil koncem ledna na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase.

Vysoká hladina vitamínu D možná snižuje riziko rakoviny tlustého střeva
25.1.2010 Cancer Research UK | Další informace...

Lidem s vyšším množstvím vitamínu D zřejmě hrozí nižší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Vyplývá to z nové evropské studie.

Rakovinu tlustého střeva lidé podceňují
23.1.2010 ČT24 | Další informace...

Čtrnáct lidí denně umírá v České republice na rakovinu tlustého střeva. Mohlo by jich při tom být mnohem méně. Má to ale podmínku - včasnou návštěvu lékaře. Nejspolehlivější variantou vyšetření je pak tzv. kolonoskopie, které se lidé mnohdy zbytečně přehnaně obávají.


Zpět