20letá historie screeningu kolorektálního karcinomu v ČR

16. 4. 2014 | Institut biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity (IBA MU)


V odborném časopise World Journal of Gastroenterology byl právě publikován článek [1] popisující 20letou historii screeningu kolorektálního karcinomu v ČR. Autorský kolektiv pod vedením prof. Zavorala představuje aktivity vedoucí od pilotních studií v 80. letech 20. století až k dnešnímu organizovanému populačnímu screeningovému programu.

20letá historie screeningu kolorektálního karcinomu v ČR

Ilustrační obrázek: depositphotos.com

V průběhu posledních 20 let se kvalita programů kolorektálního screeningu v evropských zemích výrazně zlepšila. Česká republika je typickým příkladem země s relativně dlouhou historií programu CRC screeningu, kterou současně sužuje vysoká zátěž populace kolorektálním karcinomem.

Před dvaceti lety byly provedeny první pilotní studie, které vedly k zavedení oportunního programu kolorektálního screeningu (2000). Původně byl tento program založen na guajakovém testu skrytého krvácení do stolice (gTOKS), který nabízeli praktičtí lékaři; v případě pozitivity byl pacient odeslán na kolonoskopické vyšetření.

V průběhu let se program postupně vyvíjel: byly zavedeny imunochemické testy skrytého krvácení do stolice (iTOKS), screeningová kolonoskopie, testy začali ženám kromě praktických lékařů nabízet i gynekologové. V roce 2006 byl založen Registr screeningu kolorektálního karcinomu, do kterého byly do dnešní doby zadány údaje o výsledcích téměř 2,5 mil. TOKS a více než 100 000 preventivních kolonoskopií.

V roce 2011 činilo pokrytí populace programem CRC screeningu 25,0 %. Na začátku roku 2014 byl zahájen projekt adresného zvaní, který by měl podle očekávání zvýšit účast cílové populace v tomto preventivním programu.

Podrobnosti najdete v originálním článku [1], který je k dispozici ke stažení zdarma.

Reference

  1. Zavoral M, Suchánek Š, et al. Colorectal cancer screening: 20 years of development and recent progress. World Journal of Gastroenterology 2014. doi: 10.3748/wjg.v20.i14.3825

Klíčová slova: kolorektální screening, rakovina tlustého střeva a konečníku

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU