Rozdíly mezi pravostranným a levostranným kolorektálním karcinomem

9. 3. 2017 | prolekare.cz


Kolorektální karcinom (CRC) s pravostrannou lokalizací má jiné klinické a histologické charakteristiky a je spojen s jinou průměrnou délkou přežití než CRC v levé části kolon či v konečníku. Ukázala to nedávno publikovaná studie s téměř 58 tisíci pacienty [1].

Rozdíly mezi pravostranným a levostranným kolorektálním karcinomem

Ilustrační obrázek: depositphotos.com

Autoři vycházeli z předchozích důkazů, že CRC je spíše než jednotným typem nádoru skupinou různých onemocnění daných lokalizací nádoru. Jejich cílem bylo porovnat vstupní charakteristiky nádorů umístěných v pravé části kolon, levé části kolon a konečníku a přežití pacientů podle lokalizace nádoru. Do analýzy zahrnuli 57 847 případů patologicky potvrzeného kolorektálního adenokarcinomu diagnostikovaného v letech 2000 až 2012 z americké národní onkologické databáze SEER (Surveillance, Epidemiology and End Results).

Celý komentář na webu prolekare.cz

Reference

  1. Yang J, Du X lin, Li S ting, et al. Characteristics of differently located colorectal cancers support proximal and distal classification: a population-based study of 57,847 patients. PLoS ONE 2016. doi: 10.1371/journal.pone.0167540.

Klíčová slova: kolorektální karcinom, pravostranná lokalizace, levostranná lokalizace

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU