Ministr Vojtěch: Češi málo chodí na preventivní prohlídky, nedodržují léčebné postupy

13. 5. 2019 | blesk.cz


Češi příliš nedbají na prevenci, jen asi 30 procent jich chodí na pravidelné lékařské prohlídky, jak řekl v pořadu Epicentrum ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO). „Na západ od nás je to často kolem 80 procent. Délka života prožitá ve zdraví se u nás příliš nezvyšuje a je to dáno hlavně chronickými chorobami. Pacienti taky často nedodržují léčebné postupy,“ řekl ministr. Přispívá k tomu podle něj nadměrná konzumace alkoholu i vysoké procento kuřáků a obézních dětí mezi Čechy.

Ministr Vojtěch: Češi málo chodí na preventivní prohlídky, nedodržují léčebné postupy

Snímek z reportáže: blesk.cz

Ignorování preventivních prohlídek nebo podceňování základních povinností pacienta – i to jsou nešvary, které mnohdy zbytečně vedou ke zdravotním komplikacím, a třeba také k úmrtí. Jak se jim vyvarovat? Nejen o tom je dnešní pořad „Epicentrum“ s Markétou Volfovou.

Průměrný věk, kterého se Češi dožívají, se výrazně zvýšil. Podíváme-li se na rozdíl mezi lety 1962 a 2010, je to u mužů rozdíl více než 7,5 roku a u žen bezmála pět let. Bohužel, co se týká života prožitého ve zdraví, tam se situace dost liší. U mužů za tuto dobu klesl o více než 1/2 roku a u žen narostl ani ne o 1,5 roku. Tyto výsledky by mohla výrazně ovlivnit silnější zdravotní gramotnost obyvatel.

Klíčová slova: preventivní prohlídky, život prožitý ve zdraví, zdravotní gramotnost

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU