Sekvenace genomu zhoubných nádorů kolorekta

5. 9. 2011 | Nature Genetics


Odborný časopis Nature Genetics přinesl tento týden zprávu o úspěšné sekvenaci genomu zhoubných nádorů kolorekta. Kolorektální karcinom se ve vyspělých zemích řadí k hlavním příčinám úmrtnosti na nádorová onemocnění.

Sekvenace genomu zhoubných nádorů kolorekta

Ilustrační obrázek: depositphotos.com

Dr. Matthew Meyerson, který působí na Dana-Farber Cancer Institute v Bostonu (Massachusetts, USA), společně se svými spolupracovníky oznámil, že jeho vědeckému týmu se u devíti pacientů podařilo osekvenovat celý genom primárních nádorů kolorekta a výsledky porovnat s genomem přilehlé nenádorové tkáně. Experti následně identifikovali řadu míst, kde došlo k přeuspořádání genomu: v průměru bylo u jednoho nádoru odhaleno 75 somatických translokací, včetně mnoha translokací mezi jednotlivými páry chromozomů.

Ve třech případech z dalších 97 testovaných případů karcinomu kolorekta byla navíc identifikována rekurentní fúze genů VTI1A a TCF7L2. Tato genová fúze zřejmě hraje zásadní roli při růstu buněk a při nádorové progresi.

Reference

  1. Bass AJ, Lawrence MS, et al. Genomic sequencing of colorectal adenocarcinomas identifies a recurrent VTI1A-TCF7L2 fusion. Nature Genetics 2011. doi: 10.1038/ng.936

Klíčová slova: kolorektální adenokarcinom, sekvenace genomu

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU