Screeningové programy pomáhají podle lékařů v boji proti rakovině. Na jaká vyšetření máte nárok v rámci pojištění?

14. 3. 2019 | iprima.cz


Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR patří naše země mezi státy, které jsou velmi zatíženy onkologickými onemocněními. Ročně onemocní a zemřou desítky tisíc lidí. Klíčový v boji proti této nemoci je samozřejmě zdravý životní styl, pravidelný pohyb i strava bohatá na vlákninu. Pokud se ale nemoc začne i přesto rozvíjet, je ve většině případů nejdůležitější hlavně odhalení zhoubného nádoru v jeho počáteční fázi, kdy pacient nepociťuje žádné příznaky.

Screeningové programy pomáhají podle lékařů v boji proti rakovině. Na jaká vyšetření máte nárok v rámci pojištění?

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

V rámci veřejného pojištění u nás už několik let fungují tři screeningové programy pro dospělé od určitého věku, které mají za cíl právě včasné odhalení velmi častých nádorových onemocnění – rakoviny kolorekta, prsu a děložního hrdla. „U screeningu zhoubných nádorů prsu, tlustého střeva a konečníku a děložního hrdla bylo studiemi prokázáno, že organizované programy v dlouhodobém měřítku snižují mortalitu na tato onemocnění, a to především díky nižšímu podílu pokročilých, těžko léčitelných stadií při diagnóze,“ vysvětluje ústav na svém webu důležitost těchto opatření.

Celý článek na webu iprima.cz

Klíčová slova: mamografický screening, cervikální screening, kolorektální screening, karcinom prsu, karcinom děložního hrdla, kolorektální karcinom

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU