Kolonoskopie nebo TOKS: jak se objednat?

Patříte do rizikové skupiny nad 50 let a rozhodli jste se preventivně podstoupit vyšetření? Máte obavu z rakoviny tlustého střeva a konečníku a nechcete zbytečně riskovat?

Navštivte gynekologa či praktického lékaře, který Vám po osobní konzultaci:

  1. předepíše bezplatný test okultního krvácení do stolice (TOKS) (50–54 let věku: 1× ročně; od 55 let výše: 1× za dva roky)
  2. vypíše žádanku na vyšetření pomocí screeningové kolonoskopie (1× za 10 let); následná volba konkrétního screeningového centra je jen na Vás, můžete přitom využít mapu nebo seznam akreditovaných center. Jsou-li výsledky screeningové kolonoskopie v pořádku, pak dalších deset let můžete být zcela klidní a nemusíte chodit na žádné další vyšetření, které je zaměřeno na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Pozor!

  • Zjistíte-li již pouhým okem viditelné stopy krve ve stolici, nebo máte z jiného důvodu obavu z onemocnění kolorektálním karcinomem, rozhodně neváhejte a ihned navštivte lékaře.

Pro koho je vyšetření bezplatné?

Nárok na screeningové vyšetření hrazené z veřejného zdravotního pojištění mají v ČR:

  1. muži i ženy ve věku 50–54 let: nárok na test na okultní krvácení do stolice jednou ročně NEBO na screeningovou kolonoskopii jednou za 10 let.
  2. muži i ženy ve věku 55 a více let: nárok na test na skryté krvácení do stolice jednou za dva roky NEBO na screeningovou kolonoskopii jednou za 10 let.

Další screeningové programy (pouze pro ženy)

Poslala Vám Vaše zdravotní pojišťovna dopis, ve kterém Vás kromě kolorektálního screeningu zve i k některému z dalších screeningových programů?

  • Mamografický screening (preventivní vyšetření na rakovinu prsu): kam se obrátit?
  • Cervikální screening (preventivní vyšetření na rakovinu děložního čípku): kam se obrátit?