KOLOREKTUM.CZ | SCREENING KOLOREKTÁLNÍHO KARCINOMU [ISSN 1804-0888]
česky | english | mapa webu


NOP

PARTNEŘI A ODBORNÁ ZÁŠTITA PROJEKTU
Partneři a odborná záštita: MZ ČR, ČGS, SVL, SPL ČR, ČGPS, ČOS, VIZE 

 

Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (IBA LF MU)

 

Národní screeningové centru Ústavu zdravotnických informaci a statistiky ČR (NSC) (IBA LF MU)

Aktuality pro veřejnost

Rakovina tlustého střeva a konečníku Kolorektální screening v ČR Kde se nechat vyšetřit?

Na této stránce jsou pravidelně zveřejňovány aktuality o rakovině tlustého střeva a konečníku a o kolorektálním screeningu, které se objevily v českých nebo zahraničních médiích. Nejedná se tedy o oficiální stanoviska Rady pro screening kolorektálního karcinomu. Najdete zde i informace o rakovině tlustého střeva a konečníku a jejím screeningu, případně si můžete přečíst zkušenosti a příběhy pacientů s touto nemocí, jejích blízkých i názory osobností a odborníků.

Archiv

Rok: 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2006


Poc (ČSSD): Rakovina tlustého střeva má dnes už téměř znaky epidemie
21.11.2011 Parlamentní listy | Další informace...

Primátor města Brna Roman Onderka podpořil pacientskou organizaci Europacolon pro uspořádání druhého ročníku Evropské konference pro pacienty s rakovinou tlustého střeva a konečníku. První ročník proběhl tento rok v Barceloně. V pátek v Brně jednali o konferenci s primátorem europoslanec Pavel Poc a ředitelka Europacolon Jola Gore-Booth.

Na kolorektální karcinom častěji umírají chudí muži, tvrdí skotská studie
6.11.2011 Tisková zpráva britského National Cancer Research Institute | Další informace...

Chudí muži mají vyšší riziko úmrti na rakovinu tlustého střeva a konečníku než muži z vlivnějších vrstev společnosti. K takovému závěru došli autoři skotské studie, jejíž výsledky byly právě prezentovány na konferenci britského Národního ústavu pro výzkum rakoviny (National Cancer Research Institute, NCRI) , která se koná tento týden v anglickém Liverpoolu.

Putování nafukovací makety tlustého střeva pokračuje v Hodoníně
2.11.2011 Tisková zpráva občanského sdružení Onkomaják | Další informace...

Občanské sdružení Onkomaják stále pokračuje v putování s nafukovací maketou tlustého střeva po České republice, aby upozornilo na nedostatečnou prevenci zdraví nás všech a hlavně rizikových skupin a pomohlo vychovávat informované pacienty. Další zastávka vede do malebného jihomoravského městečka Hodonín, kde bude maketa stát 8. listopadu od 9 do 16 hodin na prostranství u hlavní křižovatky na Národní třídě .

Zemřel herec Bořivoj Navrátil
1.11.2011 iDNES.cz | Další informace...

Ve věku 78 let zemřel po těžké nemoci herec Bořivoj Navrátil. Dlouholetý člen souboru Národního divadla v posledních měsících bojoval s rakovinou tlustého střeva. Zprávu o úmrtí potvrdil mluvčí první české scény Tomáš Staněk.

Fatalismus jako životní postoj, který snižuje účast na onkologickém screeningu
27.9.2011 Tisková zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR) | Další informace...

I v případech, kdy je zdravotní péče poskytována zdarma, je pokrytí kolorektálním screeningem u nejchudší části populace výrazně nižší než u zbytku obyvatelstva. Výsledky nové britské studie naznačují, že by to mohlo být způsobeno životním názorem, který psychologové označují anglickým termínem cancer fatalism (1).

Pacienti s kolorektálním karcinomem volají Evropu do akce
21.7.2011 IBA MU | Další informace...

První celoevropská konference pacientů s kolorektálním karcinomem (CRC) se konala na konci června v Barceloně. Na akci se setkalo téměř 200 pacientů i odborníků z 27 evropských zemí, aby si vyměnili aktuální informace a zkušenosti z prevence, diagnostiky i léčby CRC. Konference s podtitulem „The Power of Patient Voice – The Challenges, Collaboration and Change (Síla hlasu pacienta – výzvy, spolupráce a změna)“ si kladla za cíl inspirovat a motivovat delegáty k ještě větší aktivitě při zvyšování povědomí veřejnosti o této zákeřné nemoci, rozšiřování screeningových programů a zlepšování úrovně léčebné péče.

Onkologové žádají od zdravotních pojišťoven pravidla pro poskytování a úhradu léčby
1.6.2011 Zdroj: tisková zpráva ČOS ČLS JEP | Další informace...

Zdravotní pojišťovny otevřeně hovoří o nedostatku finančních prostředků. Onkologové navíc v letošním roce dosud neobdrželi od plátců péče žádná pravidla, podle kterých by měli léčit jejich pojištěnce, tedy své pacienty. Žádný nemocný nemá uzavřenou smlouvu s lékařem či zdravotnickým zařízením; je ve smluvním vztahu se svou zdravotní pojišťovnou. Plátci péče by proto měli jednoznačně specifikovat, kterým pacientům, jakou léčbu a v jaké výši uhradí.

Dosud nejpřesvědčivější zpráva o souvislosti mezi stravou a rakovinou tlustého střeva: potvrzen vliv masa a vlákniny
23.5.2011 Tisková zpráva Světového fondu pro výzkum rakoviny (WCRF) | Další informace...

Světový fond pro výzkum rakoviny (WCRF) právě zveřejnil novou zprávu o rizikových faktorech pro vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku, na jejímž vypracování se podílely světové kapacity v tomto oboru. Zpráva potvrdila, že červené maso a masné výrobky zvyšují riziko vzniku kolorektálního karcinomu; odborníci dále konstatovali, že stále roste počet důkazů podporujících teorii, že potraviny s obsahem vlákniny chrání proti tomuto onemocnění.

Videozáznam přednášky o epidemiologii CRC
11.4.2011 | Další informace...

Na XIII. Motolských onkologických dnech zazněla dne 11. března 2011 přednáška doc. Ladislava Duška o aktuálních i budoucích trendech incidence a mortality kolorektálního karcinomu.

Evropská komise musí přidat v boji rakovině tlustého střeva a konečníku
18.3.2011 Tisková zpráva Evropského parlamentu | Další informace...

Poslanci Evropského parlamentu chtějí zajistit peníze pro výzkum rakoviny, více informací občanům o prevenci, a vznik Evropské agentury pro výzkum rakoviny.

Vysoká hladina HDL cholesterolu možná snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva
9.3.2011 Cancer Research UK | Další informace...

Výsledky rozsáhlé evropské studie naznačují, že vysoká hladina tzv. „hodného“ cholesterolu (lidové označení pro HDL cholesterol či lipoprotein o vysoké hustotě) možná souvisí se sníženým rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva.

Britové se pokoušejí vyvinout DNA test, který odhalí rakovinu tlustého střeva
4.3.2011 Tisková zpráva Cancer Research UK | Další informace...

Výzkumníci pracující pro britskou organizaci Cancer Research UK zjistili, že vzor methylace DNA by mohl pomoci při diagnostice rakoviny tlustého střeva v raném stadiu. Výsledky svého výzkumu zveřejnili v odborném časopise Gut.

Český pacient radí EU, jak na rakovinu
3.3.2011 Tisková zpráva Evropského parlamentu | Další informace...

Přežil rakovinu, teď navrhuje zřídit Evropskou agenturu pro onkologický výzkum. Odborníci nápad vítají. Inspirací byla deklarace europoslance Pavla Poce.

Střevotour 2011: Putování nafukovací makety tlustého střeva úspěšně pokračuje
16.2.2011 Onkomaják | Další informace...

Občanské sdružení Onkomaják pokračuje i v tomto roce v putování s nafukovací maketou tlustého střeva po České republice, aby upozornilo na nedostatečnou prevenci zdraví nás všech a hlavně rizikových skupin.

WHO doporučuje tělesnou aktivitu jako prevenci rakoviny prsu a tlustého střeva
4.2.2011 Tisková zpráva IARC | Další informace...

Světová zdravotnická organizace (WHO) u příležitosti Světového dne boje proti rakovině (4. únor) vydala publikaci, která má posloužit jako rádce všem, kdo chtějí snížit své riziko, že onemocní zhoubným nádorem. Pokud by si lidé osvojili některé životní návyky, jako je například zvýšená tělesná aktivita, dalo by se předejít až třetině úmrtí na nádorová onemocnění; v dnešní době umírá každoročně na rakovinu 7,6 milionu lidí (1).

Evropa plánuje plošný screening rakoviny

V zemích Evropské unie by mělo v budoucnosti dojít k zavedení plošného screeningu zaměřeného na odhalování některých druhů rakoviny. Přípravu tohoto záměru potvrdil 2. února v Bruselu během konference k Světovému dni boje proti rakovině český europoslanec Pavel Poc.

Britové poodhalili nové možnosti léčby rakoviny tlustého střeva v pokročilém stadiu
31.1.2011 ecancermedicalscience | Další informace...

Vědci z britského Ústavu pro výzkum rakoviny (Institute of Cancer Research, ICR) zjistili, že enzym, který napomáhá šíření rakoviny prsu, hraje důležitou roli i při šíření rakoviny tlustého střeva a konečníku.


Zpět