Aktuality pro veřejnost
![]() |
Rakovina tlustého střeva a konečníku | ![]() |
Kolorektální screening v ČR | ![]() |
Kde se nechat vyšetřit? |
Na této stránce jsou pravidelně zveřejňovány aktuality o rakovině tlustého střeva a konečníku a o kolorektálním screeningu, které se objevily v českých nebo zahraničních médiích. Nejedná se tedy o oficiální stanoviska Rady pro screening kolorektálního karcinomu. Najdete zde i informace o rakovině tlustého střeva a konečníku a jejím screeningu, případně si můžete přečíst zkušenosti a příběhy pacientů s touto nemocí, jejích blízkých i názory osobností a odborníků.
Archiv
Rok: 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2006
Jako jediný v republice nabízí brněnský Masarykův onkologický ústav preventivní onkologická vyšetření. O hrazenou prohlídku je stále větší zájem, ústav proto od ledna otevírá další ambulanci. Lidé mohou také koupit poukaz na vyšetření jako dárek pro své blízké, nejvíce se jich prodá právě na Vánoce.
V České republice žije 438 000 lidí, kteří buď byli, nebo jsou léčeni pro zhoubný nádor. Postarat se o ně je náročné samo o sobě. Onkologové však navíc musejí zbytečně mrhat energií kvůli nepřehlednému a neadresnému systému úhrad, jemuž nerozumí snad už vůbec nikdo. Navíc jsou zatěžováni rozhodnutími, která jim nepřísluší.
„Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku (CRC) je složitým programem, v němž vystupuje celá řada hráčů, ale pouze jeden dirigent, kterým je rezort zdravotnictví,“ řekl EurActivu jeden z nejvýznamnějších českých gastroenterologů a internistů Přemysl Frič. Aby orchestr fungoval, každý jeho člen musí hrát to, co má. V případě České republiky se tak ale podle Friče neděje.
Přinášíme Vám rozhovor, který doc. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D. poskytl Lidovým novinám.
Při kolorektálním screeningu jsou zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku detekovány v časnějším stadiu, kdy jsou méně agresivní a tedy snadněji léčitelné ve srovnání s těmi, které jsou odhaleny mimo screening. Takové závěry prezentovali skotští vědci na konferenci britského Národního ústavu pro výzkum rakoviny (National Cancer Research Institute, NCRI), která se konala začátkem listopadu v Liverpoolu.
Na Ministerstvu zdravotnictví vznikl v posledních měsících návrh projektu, který se bude zaměřovat na prevenci vybraných nádorových onemocnění v České republice. Jeho stěžejním bodem má být adresné zvaní, které budou realizovat zdravotní pojišťovny. Počítá se rovněž s tím, že projekt, který nyní čeká na schválení, bude hrazen z prostředků v evropských fondech.
Jak identifikovat pacienty s pokročilým kolorektálním karcinomem (CRC), kteří budou mít prospěch z léčby bevacizumabem (Avastin®)? Možná porovnáním koncentrace specifických proteinů, proti kterým je bevacizumab namířen, tvrdí britští a američtí vědci, jejichž společný článek byl právě publikován v odborném časopise Clinical Cancer Research.
Poslanec Evropského parlamentu za ČSSD Pavel Poc spolu s dalšími evropskými odborníky vyzval ČR, aby zintenzivnila účast na preventivním screeningu kolorektálního karcinomu adresným zvaním rizikových skupin. Sníží se tak náklady na léčbu a zvýší její úspěšnost.
Česká republika se potýká nejen s malou účastí občanů ve screeningu kolorektálního karcinomu, ale také s nedostatečnou politickou vůlí a nezájmem plátců podpořit osvětové kampaně či zorganizovat program adresného zvaní pacientů, vysvětluje jeden z organizátorů konference, ředitel Institutu biostatistiky a analýz MU v Brně, doc. RNDr. Ladislav Dušek, Ph. D., kterému jsme položili doplňující otázky.
V Brně se začátkem května konala dvoudenní mezinárodní konference Evropské dny kolorektálního karcinomu. Cílem setkání bylo vytvořit síť kontaktů, která napomůže vybudování účinného systému screeningu a časné detekce kolorektálního karcinomu.
To není výmysl feministek, muži „umírají“ na rýmu a skáče kolem nich celá rodina. Jenže vážné problémy bagatelizují, ze studu, ze strachu či z neznalosti. Pak ale umírají doopravdy.
Češi patří k národům, které trápí vysoký počet nádorů rakoviny tlustého střeva a konečníku (CRC). Diagnózu se často dozvídají až v poslední fázi nemoci, kdy je šance na její vyléčení nízká. Podle Ladislava Duška, ředitele Institutu biostatistiky a analýz na brněnské Masarykově univerzitě, na tom svůj podíl viny nese nevědomost pacientů, k níž přispívá neexistence státem řízené osvětové kampaně a také fakt, že Češi jednoduše prevenci ignorují.
Jedna z celosvětově nejrozsáhlejších databází vědeckých důkazů o vzájemné souvislosti mezi rakovinou a faktory životního stylu byla 28. srpna 2012 prezentována u příležitosti konání Světového kongresu proti rakovině (World Cancer Congress).
Česká republika patří k zemím, v nichž je výskyt kolorektálního karcinomu, tedy rakoviny tlustého střeva a konečníku, poměrně častý. Odborníci i lékaři se shodují na tom, že by k včasnému odhalení nádorového onemocnění výrazně prospěla vyšší účast na preventivních vyšetřeních. Jednou z možných cest, jak toho dosáhnout, je tzv. adresné zvaní, na kterém se prý v současné době již pracuje.
Pětině českých pacientů s rakovinou tlustého střeva nebo konečníku hrozí extrémní riziko podvýživy, ta jejich stav dále zhoršuje. V úterý o tom informovala Milana Šachlová z Masarykova onkologického ústavu v Brně.
Britští vědci znovu potvrdili, že screening kolorektálního karcinomu zachraňuje životy. I pouhý test okultního krvácení do stolice (TOKS) v mnoha případech dokáže odhalit zhoubné onemocnění ještě v bezpříznakovém stadiu, kdy je dobře léčitelné. Česká populace může kromě TOKS využívat i screeningovou kolonoskopii, která je od 55 let věku hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
Kolonoskopie je endoskopická vyšetřovací metoda tlustého, případně tenkého střeva, při které lékař zavádí konečníkem do těla endoskop. Vyšetření se provádí při podezření např. na hemoroidy, zánětlivá a nádorová onemocnění tlustého střeva.
Mutace v genu označovaném jako KRAS způsobují, že buňky zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku získají rezistenci vůči novým cíleným onkologickým lékům. Takové jsou závěry nejnovějšího výzkumu.
Každým rokem je v Evropě diagnostikováno 3,2 milionu případů rakoviny. Nejčastěji se jedná o nádorové onemocnění prsu, tlustého střeva a plic. Rakovina tlustého střeva a konečníku (CRC) je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním v České republice. Každoročně je tento zhoubný nádor objeven asi u 8 tisíc lidí a více než polovina z nich na něj umírá. Odborníci zdůrazňují, že k menšímu počtu pacientů by přispěla lepší informovanost a svědomitější dodržování zásad prevence.
V kolika letech je dobré absolvovat preventivní vyšetření na rakovinu tlustého střeva. A je to bolestivé?
Každým rokem je rakovina tlustého střeva a konečníku u nás diagnostikována u 8,5 tisíce lidí, přičemž stále více jak polovina nemocných přichází k lékaři až v pokročilém stádiu choroby. Přitom existuje hned několik příznaků, které mohou na problém upozornit.
Pokud se tuto sobotu chystáte na Den otevřených dveří do Českého rozhlasu, můžete současně něco udělat také pro své zdraví. Společnost Onkomaják, která se zaměřuje na boj s rakovinou tlustého střeva, pro Vás totiž přímo v budově rozhlasu připravila velkou nafukovací maketu tohoto orgánu, ve které se dozvíte všechny informace o prevenci a léčbě této nebezpečné nemoci, kterou v Česku onemocnělo už 55.000 lidí.
Přes 25.000 lidí už vyslechlo v projektu Střevotour rady, jak předcházet rakovině tlustého střeva a konečníku, a vidělo v obří maketě projevy zhoubné nemoci. Ročně ji lékaři v ČR odhalí až u 8500 lidí, přes 4000 zemřou. V zemi žije téměř 55.000 lidí, kteří měli nebo mají tuto rakovinu. Obava hovořit o věcech "kolem střev" vede podle odborníků k tomu, že kolorektální screening využívá jen 20 procent lidí. Příčinu vidí i v tom, že lidé nejsou na vyšetření adresně zváni.
V České republice v současné době běží tři onkologické screeningové programy, které mají za cíl vyhledávat v cílové populaci méně pokročilá a tedy snadněji léčitelná stadia nádorových onemocnění. Informační podporu, tedy sběr dat, jejich analýzu a hodnocení, těmto programům poskytuje Institut biostatistiky a analýz LF a PřF MU. Především kolorektální screening však navzdory solidnímu medicínskému a informačnímu zázemí bojuje s nízkou účastí veřejnosti a vysokým podílem onemocnění diagnostikovaných v pokročilé fázi. Jedním z impulsů k obrácení tohoto trendu byla i konference Evropské dny kolorektálního karcinomu, která se konala 4.–5. května 2012 v Brně.
Tělesná aktivita prokazatelně snižuje úmrtnost na zhoubné nádory prsu a tlustého střeva, zatímco u ostatních typů rakoviny zatím nebyl shromážděn dostatek důkazů, které by tuto souvislost potvrdily. Takový je závěr studie, která byla právě publikována v odborném časopise Journal of the National Cancer Institute.
Sdružení stomiků České ILCO, občanské sdružení Onkomaják a společnost Roche spojují své síly v boji proti rakovině tlustého střeva a konečníku.
Víte, jak se vyhnout nebo bojovat s rakovinou tlustého střeva a konečníku? Jste pacient, lékař, politik, nebo ani jedno z toho, ale chcete vědět víc?
Nová studie právě potvrdila, že odstraněním polypů v průběhu kolonoskopie lze nejen předejít vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku (kolorektálního karcinomu), ale také předejít úmrtí na toto onemocnění. Pacienti zahrnutí do studie byli monitorováni po dobu 23 let od okamžiku, kdy podstoupili tento zákrok, čímž vědci získali výsledky s dosud nejdelší dobou sledování. Závěry výzkumu, který řídili vědci z prestižního amerického Memorial Sloan-Kettering Cancer Center (MSKCC), byly právě publikovány v odborném časopise New England Journal of Medicine.
První Islanďané, druzí Švédové a třetí Češi. Takové je pořadí národů, které v Evropě snědí nejméně ovoce a zeleniny. Češi figurují na předních místech i v jiné kategorii - v počtu rakoviny tlustého střeva, která do značné míry souvisí právě i s jídelníčkem.
V kalifornském San Francisku při příležitosti ASCO Gastrointestinal Cancers Symposium bylo dnes slavnostně oznámeno založení sdružení s názvem Global Colon Cancer Alliance (GCCA). Nově vzniklá GCCA sjednocuje dvě přední pacientské organizace: Colon Cancer Alliance (CCA), která působí v USA, a EuropaColon, její evropský protějšek. Cílem GCCA je účinně řešit problematiku a poskytovat informace o kolorektálním karcinomu lékařům, pacientům i jejich blízkým na celém světě.